Biomimetik yöntemle hidroksiapatit kaplama
  1. Tez No: 290892
  2. Yazar: FİKRİYE NUR AKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL BÜYÜKSAĞİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada Ti, Ti6Al4V ve AISI 316L östenitik paslanmaz çelik paslanmaz çelik altlıklar üzerine hidroksiapatit (HAP) kaplamalar biomimetik yöntemle elde edilmiştir. Ek olarak Ti, Ti6Al4V ve AISI 316L östenitik paslanmaz çelik paslanmaz çelik altlıklara üç farklı ön yüzey işlemi (HNO3, anodik polarizasyon, 5 N NaOH-1 N HCl) uygulanmıştır. Bütün ön yüzey işlemleri HAP kaplamanın yüzeyde tutunmasında etkili olmuştur. Kaplamasız ve HAP kaplı örneklerin korozyon davranışları Ringer ve % 0,9 NaCl çözeltilerinde incelenmiştir. Biomimetik yöntemde vücut sıvısına benzer çözelti (SBF) 1,5xSBF ve 3xSBF olarak hazırlanmıştır. Altlıklar SBF çözeltilerine, farklı zamanlar (14, 21 ve 35 gün) için daldırılmıştır. Biomimetik yöntem ile elde edilen HAP kaplamalar korozyonu önlemede etkili olmamışlardır. Kaplamaların yüzey yapıları SEM, EDX ve FTIR ile karakterize edilmiştir. SEM görüntülerinde kaplamada açık porlar, porlar arası bağlantılar görülmektedir. Bu da osteointegrasyonu arttırmaktadır. HAP kaplı örneklerin yüzeylerinin EDX analizlerinde yüzeyde Ca, O ve P olduğu gözlenmiştir. Ek olarak FTIR analizinden tüm kaplı yüzeylerde karakteristik PO43-, O-H gerilme absorpsiyon bantları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, hydroxyapatite (HAP) coatings have been coated on Ti and Ti6A14V alloy and AISI 316L östenitik paslanmaz çelik stainless steel substrates by biomimetic methods. Additionally, three different pre-treatment processes (HNO3, anodic polarization, 5 N NaOH-1 N HCl) have been applied to Ti,Ti6A14V alloy and AISI 316L östenitik paslanmaz çelik stainless steel substrates. All pre-treatment processes are effective on clinging of HAP coating to the surface. The corrosion behaviours of uncoated and HAP coated samples are examined in Ringer and 0,9% NaCl. The simulation body fluid (SBF) is prepared as 1,5xSBF and 3xSBF in biomimetic method. The substrats were immersed in SBF solutions, immersing for different times (14,21,35 days). HAP coatings obtained by the biomimetic method have not been effective in preventing corrosion. The surface structures of the coatings were characterized by SEM, EDX and FTIR. It is seen in SEM images that open pores and attachments among pores have been observed in the coating, which increases osteointegration. It is noted in EDX analyses of the surfaces of the HAP coated substrates that there is Ca, O and P on the surface. Additionally, it is seen in FTIR analysis, characteristic PO43-, O-H strechingh absorption bands have occurred in all the coated surfaces