Uçucu külden üretilen silis dumanı katkılı gazbeton örnekleri üzerine kür etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of curing on the fly ash (FA) concrete samples of the produced autoclaved aerated concrete doped silica fume (SF)
- Tez No: 290899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gazbeton, silis kumu, çimento, kireç, alçı ve su ile karışıma gözenek oluşturucu alüminyum tozu ilavesiyle elde edilen ve otoklavda buhar kürü ile sertleştirilen, hafif beton grubunda yer alan yapı malzemesidir. Bu çalışmada, gazbeton üretiminde ana hammadde olarak kullanılan silis kumu yerine uçucu kül ve bağlayıcı olarak kullanılan çimentoya da %3, %6, %9 ve %12 oranlarında silis dumanı ikame edilerek gazbeton örnekleri üretilmiştir. Üretilen gazbeton karışımları 10 cm kenarlı küp kalıplara döküldükten sonra 75 0C sıcaklığındaki etüv içerisinde 24 saat bekletilmişlerdir. Kalıptan çıkarılan örnekler 177 0C'de 8 bar buhar basıncı altında 6 saat süreyle otoklav kürü uygulanmıştır. Kür işlemi tamamlanan örnekler üzerinde basınç dayanımı, birim hacim ağırlık ve ultrases geçiş süresi deneylerine göre bazı mekaniksel ve fiziksel özellikler belirlenmiştir. Örneklerin mikroyapıları SEM ve XRD analizleriyle gözlemlenmiştir. Örneklerin birim hacim ağırlıkları 0.6-0.7 kg/dm3 arasında olup basınç dayanımları 2.5 MPa ile 4.4 MPa arasında değişmektedir. Silis dumanı ikameli serilerde, kontrol karışımına göre birim hacim ağırlıkta azalma, basınç dayanımlarında ise artma görülmüştür. En yüksek basınç dayanımı silis dumanın çimentoya %3 oranında ikame edildiği serilerde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aerated concrete silica sand , cement, lime, gypsum and water mixture with the addition of aluminum powder obtained from the pore-forming and autoclave cured by steam curing, lightweight concrete building material of the group. In this study, the production of aerated concrete as the main raw material used in the fly ash instead of silica sand and cement used as a binder in 3%, 6%, 9% and 12% silica fume replacement ratios were produced by samples of aerated concrete. Aerated concrete mixture is poured into molds of 10 cm-sided cube produced after the oven temperature 75 C waited within 24 hours. Samples extracted from the mold 177 C 8 bars, 1560C 4 bars of steam pressure and release steam under the cure were cured for 6 hours. Curing process has been completed on samples compressive strength, unit weight and transit time ultrasonic experiment performed, some mechanical and physical properties were determined. SEM and XRD analysis of microstructures of the samples were observed. Unit weight of the samples were between 0.6-0.7 kg/dm3 compressive strength varies between 2.5 Mpa and 4.4MPa. Unit volume according to the weight of the mixture of silica fume control series reduction, the increase in pressure wasal so tested. The highest compressive strength of cement by 3% substitution of silica fumes were observed in the series.