Uçucu külle üretilen genleştirilmiş perlit katkılı gazbeton numuneler üzerinde kür etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of curing on the aerated concrete produced from fly ash with expanded perlite addition
- Tez No: 290900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ülkeler endüstriyel yönden hızlı ve büyük bir gelişim içerisindedir. Endüstriyel gelişimin yararlarının yanı sıra çevreye olan olumsuz etkileri de olabilmektedir. Türkiye'de termik santrallerde yılda yaklaşık 20 milyon ton uçucu kül açığa çıkmaktadır. Bu atıkların çok azı (%3?4) kullanılabilmektedir. Gazbeton üretiminde ana hammadde olarak öğütülmüş silis kumu kullanılmaktadır. Bu çalışmada silis kumu yerine uçucu kül ana materyal olarak kullanılmıştır. Mineral katkı malzemesi olarak genleşmiş perlit, bağlayıcı olarak ise çimento, kireç ve alçı kullanılarak gazbeton deney örnekleri üretilmiştir. Deneysel çalışmada otoklav ve buhar kürünün etkileri karşılaştırılarak en uygun üretim koşulları belirlenmiştir. Deney örnekleri üzerinde birim ağırlık, ultra ses geçirimliği deneyi, basınç dayanımı ve ısı iletkenliği değerleri belirlenmiştir. Deney örneklerinin mekanik özellikleri ticari gazbeton özellikleri ile uyum sağlamaktadır. Çalışmanın esas önemi bu atığın geri dönüşümü üzerine kurulmuştur. Doğal malzemelerin daha az kullanımı ile çevrenin korunmasına katkı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The countries has in rapid and big industrial development. Although the industrial development have advantages, this also includes some negative effects over the enviroment. In Turkey, approximately 20 million ton fly ash were arosen in a year in the thermal reactors. A little amount of this wastes which is 3-4 percentage can be usen. The grinded silex sand is used in the production of the gas concrete as a row material. In this study, the fly ash was used as the main material rather than the silex sand. The gas concrete experiment samples were produced with using expanded perlite as mineral addition material and using cement, lime, and plaster as binding addition material. In the experimental study, the most convenient production conditions were determined with comparing the effects of autoclave and stream curing. The unit weight, the experiments of ultra voice permeability, the pressure strenght, the values of temperature conductivity were determined over the experiment samples. The mechanic features of experiment samples adjusts with the commercial gas concrete features. The main importance of this study were founded on the recycling of this wastes. The contributions to the protection of enviroment were provided by the less usage of natural meterials.