Hibrit rüzgar-güneş enerji üretim sistemi ile bir elektrik laboratuvarının genel aydınlatma tasarımı
Design of a hybrid wind-solar power production system for lightening an electrical laboratory
  1. Tez No: 290902
  2. Yazar: MEHMET FEYZİ ÖZSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, Afyon Kocatepe Üniversitesinde bulunan Elektrik laboratuvarının genel aydınlatması için gerekli elektrik enerjisinin, hibrit rüzgâr-güneş güç üretim sistemi ile karşılanabilmesi için, Afyonkarahisar iline ait güneşlenme süresi ve ortalama rüzgâr hızı verileri dikkate alınarak, en uygun sistem bileşenlerinin bulunması ve maliyetini tespit edilmesi amaçlanmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde tezin amacı ve kapsamı hakkında kısaca bilgi verildikten sonra hibrit güç üretim sistemleri ile daha önce yapılmış çalışmalara ait özet bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde; dünyada ve Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarının durumuna değinilerek, güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi hakkında genel bilgiler verilmiş ve hibrit sistem bileşenleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; hibrit sistem bileşenlerinin belirlenmesi için gerekli hesaplamalar yapılmış ve maliyetleri tespit edilerek en uygun sistem tasarlanmıştır. Dördüncü bölümde hesaplamalar sonucunda elde edilen bulgular ve bunlara etki eden parametreler verilmiştir. Beşinci bölümde ise elde edilen sonuçlar değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, was intended to obtain the cost and the optimum components of the system which meets adequate electrical energy by means of hybrid wind-solar power plant for lightening of an electricity laboratory in Afyon Kocatepe University taking into account the sunshine duration of Afyonkarahisar city and the average wind speed.In the chapter 1, aim and scope of the thesis and basic contents of the previous studies on hybrid power plants were explained. In the chapter 2, the status of renewable energy resources were investigated in Turkey and in the world and, solar, wind and hybrid energy system were introduced. In the chapter 3, the necessary computations involving the components of the hybrid system were calculated, obtained their costs and designed the optimum system. In the chapter 4, the findings by which result of the computations and the parameters that affect them were represented. In the chapter 5, the obtaining results were evaluated.