Boşluk tutucu tekniği ile aluminyum esaslı metal köpük üretimi
Production of aluminium based metallic foams by space holder technique
- Tez No: 290903
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SERHAT BAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, kaybolan ve kaybolmayan boşluk tutucu malzemeler kullanılarak alüminyum esaslı metalik köpük üretiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Deneysel çalışmalarda iki farklı yöntem uygulanmıştır. Birinci yöntemde boşluk tutucu malzeme olarak suda çözünebilen formdaki malzemeler (NaCl, Na2CO3, K2CO3) ve toz metalürjisi yöntemi kullanılmıştır. İkinci yöntemde ise kaybolmayan tip boşluk tutucu malzeme (genleşmiş silika jel) ve vakum döküm yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen numunelerin, üretim parametrelerine bağlı olarak yoğunlukları hesaplanmış, basma deneyi ile plastik yıkım gerilimleri ölçülmüş ve içyapı gelişimleri SEM yöntemi ile incelenmiştir.Sonuçta, toz metalurjisi ile üretilen numunelerin özelliklerinin üretim parametrelerine çok duyarlı olduğu, suda çözünen boşluk tutucu tipinin çözünme hızının köpük üretimini yakından etkilediği sonucuna varılmıştır. Vakum döküm yöntemi ve kaybolmayan boşluk tutucu malzeme yöntemi ile daha başarılı ve özellikleri kontrol edilebilir aluminyum esaslı köpükler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate the production of aluminum based metallic foams by using both lost and non-disappear type space holder. Two different methods were used in the experiments. First, water soluble space holder materials (NaCl, Na2CO3, K2CO3) and powder metallurgy technique were used. Second, non-disappear type space holder material (expanded silica gel) and vacuum casting technique were used. Density and plastic collapse stress were measured depending on the production parameters of the foam. Microstructural development of the samples were also investigated by using SEM techniques.As a conclusion, it was decided that the properties of the samples which were produced by powder metallurgy technique was strongly depends on the production parameters and the solubility rate of the lost space holder type. Aluminum based foam samples which have controllable properties were successfully produced by using vacuum casting technique with non-disappear type space holder.