Bulanık hizmet düzeyini dikkate alan çok kademeli çok ürünlü bir tedarik zinciri ağı tasarımı
Supply chain network design with multi echelon multi products considering fuzzy service level
- Tez No: 290916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ SARIÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tedarik zinciri ağı, malzeme ve ürün akışını gerçekleştiren tedarikçiler, depolar, dağıtım merkezleri ve perakendecilerden oluşmaktadır. Tesis ve depo yerlerinin, uygun depo sayısının, hangi müşterinin hangi depodan ürün alacağının ve depo büyüklüklerinin berlirlenmesi stratejik kararlardır. Bir tedarik zinciri ağı tasarımının amacı, yıllık üretim tesisi işletim maliyetlerini ve üretim, satın alma, stok tutma ve dağıtım maliyetlerini hizmet düzeyi değişkenliğini dikkate alarak enküçüklemektir.Rekabetin yoğun olarak yaşandığı iş dünyasında firmaların, müşteri istek ve ihtiyaçlarına hızlı ve etkin şekilde cevap verebilmek için hizmet düzeylerini arttırmaları gerekmektedir. Bu yüzden çalışmanın amacı, yüksek, orta ve düşük hizmet düzeylerinde işletim, taşıma, stok tutma ve dağıtım maliyetlerini en küçükleyerek depoların uygun yerlere açılmasını sağlamaktır. Çalışmada müşteriler ile açılan depolar arasındaki hizmet düzeyi dikkate alınarak küme kapsama modeli ile çok kademeli bir lojistik ağı tasarlanmıştır. Model, tedarikçiler, tesisler, depolar ve müşteriler olmak üzere üç kademeden oluşmuş bir tedarik zincirini ele alan çok ürünlü karma tamsayılı matematiksel bir yapı içermektedir. Çalışmada GAMS 23.5 programının CPLEX 12.2 çözücüsü kullanılmıştırÇalışmanın izleyen kısmında hizmet düzeyinin belirsiz olduğu ve kesin olmadığı düşünülerek bulanık doğrusal programlama modeli kullanılmış ve böylece hizmet düzeyi bulanıklaştırılmıştır. Üyelik (tatmin) derecesi en büyük olacak şekilde modelin bulanık amaç fonksiyonu ve kısıtları tekrar düzenlenmiştir. Sonuçta hizmet düzeyinin bulanık olduğu üç farklı durumda toplam maliyetin alt ve üst sınır değerleri hesaplanıp karar vericiye sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The supply chain network consists of suppliers, warehouses, distribution centers, and retail outlets which provide the flow of material and products. Determining the location of the facilities and warehouses, determining the appropriate number of warehouses, determining which products will be received by which customers and determining the size of each warehouse are strategic decisions. The objective of a design of supply chain network is to minimize annual production facility operation costs and production, purchasing, inventory holding and distribution costs by taking into account the variability of service level.Due the high competition in businesses, corporations have to enhance their service level to be able to respond their customers? needs and wants quickly and effectively. For this reason, the aim of the study is to make warehouses open in appropriate locations at high, medium and low service level by minimizing operation, transportation, inventory holding and distribution costs. Multi-echelon logistics network are designed via set covering model by taking into account the service level between customers and warehouses in the study. This model, which tackled a supply chain composed of the three stages on the brink of suppliers, facilities, warehouses and customers, includes a mathematical structure with multi products and mixed integer programming. CPLEX 12.2 solver of GAMS 23.5. program is used in this study.In the following part of the study, fuzzy linear programming model is used by thinking that service level is uncertain and indefinite. So, service level is fuzzied. The fuzzy objective function and constraints are reorganized to make membership degree maximum. As a result, lower and upper bound of total cost are calculated and presented to the decision maker in three different service levels that is fuzzy.