Sentetik tekstil atıksularında boyar maddelerin fenton prosesi ile arıtımı
Color removal from synthetic textile wastewaters by using fenton process
  1. Tez No: 275145
  2. Yazar: MUHAMMED KAMİL ÖDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışma kapsamında fenton ve modifiye fenton prosesleri kullanılan Rifafix Orange 2RN (C.1. Reactive Orange 127, RO 127) ve Rifafix Yellow 3RN (C.1. Reactive 145, RY 145) isimli boyalar kullanılan tekstil atıksuyundan renk giderimini incelemek için yapılmıştır. Tüm deneyler laboratuar ölçekli sistemde gerçekleştirilmiştir. Her iki boya içinde ilk olarak pH, karıştırma hızı, Fe+2 / Fe0 ve H2O2 gibi farklı reaksiyon parametrelerinin etkileri ve boyalı atıksuyunun oksidasyonu üzerinde Fe+2 / Fe0 ve H2O2 konsantrasyonlarının etkisi tayin edilmiştir. Optimizasyon çalışmasından sonra, aynı boya türleri ile Klasik Fenton, Modifiye Fenton ve Ultrases + Fenton prosesleri ile çalışmalar yapılmıştır.Birinci çalışmada RO 127 ve RY 145 boyalarının Klasik Fenton ile yapılan arıtımındaki optimum şartlar [ pH ] = 3, [hız] = 90 rpm, [ Fe+2 ] = 25 mg/L , [ H2O2 ] = 15 mg/L ve [ pH ] = 3, [hız] = 90 rpm, [ Fe+2 ] = 20 mg/L , [ H2O2 ] = 20 mg/L bulunmuştur. Sırası ile giderim verimi ise % 90 ve % 89'dur.RO 127 ve RY 145 boyalarının Modifiye Fenton Prosesi ile arıtımındaki optimum şartlar [ pH ] = 3.5, [hız] = 200 rpm, [ Fe0 ] = 80 mg/L , [ H2O2 ] = 20 mg/L ve [ pH ] = 4, [hız] = 200 rpm, [ Fe0 ] = 60 mg/L , [ H2O2 ] = 20 mg/L bulunmuştur. Sırası ile giderim verimi ise % 92 ve % 80'dır.Ultrases + Fenton Prosesi ile yapılan RO 127 ve RY 145 renk giderimi için optimum şartlar [ pH ] = 3, [hız] = 1, [ Fe+2 ] = 25 mg/L , [ H2O2 ] = 5 mg/L ve [ pH ] = 3, [hız] = 1 rpm, [ Fe+2 ] = 25 mg/L , [ H2O2 ] = 25 g/L bulunmuştur. Sırası ile giderim verimi ise % 92 ve % 93`dür.
Özet (Çeviri)
In this study with fenton oxidation process, modified-fenton process and sono-fenton process; the treatment of parameter of color in wastewater relating to azo dyes textile industries is investigated. The wastewater used in this study is provided from PVA and RO 127 and RY 145, sentetic wastewater generated by them in laboratory conditions and studies were performed. The following results were obtained;In the first experimental study, the decolorization of RO 127 and RY 145 by classic fenton process was investifated. The optimal conditions experimentally determined was found to be initial [pH ] = 3, [speed] = 90 rpm, [ Fe2? ] = 25 mg/L , [ H2O2 ] = 15 mg/L for RO 127 and [ pH ] = 3, [speed] = 90 rpm, [ Fe+2 ] = 20 mg/L , [ H2O2 ] = 20 mg/L for RY 145. Under the optimal conitions, 90 % and 89 % by fenton process.The second study, the decolorization of RO 127 and RY 145 by modified ? fenton process ( Feo /H2O2 ) was investigated. The optimal conditions experimentally determined was found to be initial [pH ] = 3.5, [speed] = 200 rpm, [ Fe0 ] = 80 mg/L , [ H2O2 ] = 20 mg/L for RO 127 and [ pH ] = 4, [ Speed] = 200 rpm, [ Fe0 ] = 60 mg/L , [ H2O2 ] = 20 mg/L for RY 145. Under the optimal conitions, 92 % and 80 % decolorization was achieved after 60 min of reaction for RO 127 and RY 145.The third study , the decolorization of RO 127 and RY 145 by sono ?fenton process was investigated. Sono-fenton process which is the combination of fenton process with ultrasound was performed indirectly in ultrasonic water balt 35 kHz frequency and 120 watt ultrasnic power. The optimal conditions for fenton process were determined as [pH ] = 3, [Fe+2 ] = 25 mg/L , [H2O2] = 5 mg/L for RO 127 and [ pH ] = 3, [ Fe+2 ] = 25 mg/L , [ H2O2 ] = 25 mg/L for RY 145. The color removal effciency was obtained as 92 % and % 93 by sono-fenton process.