Uygulamada kullanılan profesyonel bir yapısal analiz-betonarme hesap ve çizim yazılımının irdelenmesi: Z-PRO
Examination of professional structural analysis-reinforced concrete desing and drawing software which is used in practice: Z-PRO
- Tez No: 290923
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada, inşaat mühendisliği alanında yaygın olarak kullanılan statik betonarme hesap ve çizim yazılımlarından bir tanesi irdelenecektir. Ülkemizde bu tür yazılımları denetleyen resmi bir kurum bulunmamaktadır. Çalışmanın amacı, mühendislerin bu yazılımları kullanarak hazırladığı projelerin doğruluğunu kontrol etmektir.Bu amaç için izlenecek yol şu şekildedir: Öncelikle yazılımın genel özelliklerine değinilecektir. Yazılımın işaret kuralları, yapı elemanları, malzeme ve kesit varsayımları ortaya konulacak ve bu konularla ilgili kritikler yapılacaktır. İrdeleme bölümünde çeşitli yapı modelleri oluşturularak yazılımın statik ve betonarme sonuçları incelenmiştir. Oluşturulan yapı modelleri Türk standartlarında ve deprem yönetmeliğinde öngörülen minimum koşullar ve düzensizlikler bakımından irdelenmiştir.İrdelemeler sonucunda, yazılımın malzeme ve yük varsayımlarında eksiklikler bulunduğu, Türk standartlarında öngörülen minimum koşulların bazılarının sağlanmadığı belirlenmiştir. Düzensizliklerin bazılarının kontrol edilmediği, bazılarının da hatalı kontrol edildiği görülmüştür. Sonuç olarak yaygın olarak kullanılan bir yazılımın önemli kusurları olduğu ve dikkatli kullanılması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the softwares used widely in the field of civil engineering for analyzing, designing and drawing of the reinforced concrete structures has been examined. There is not an official institution in our country to control such software programs. The purpose of this study is to help engineers control the correctness of their works by using these softwares comparatively.For the above mentioned purpose, first the principles of the software and their applications have been mentioned. Then, sign rules applied in statical analysis, components of the structure, material and section assumptions have been stated and also related critiques have been presented. In the examination part, various structural models have been designed and analyzed. Finally, the corresponding results obtained from the software have been discussed. The structural models designed have been evaluated in terms of both minimum requirements and structural irregularities as defined in the national codes.After examinations, it has been found out that there are some deficiencies at material and load assumptions. Also, there are situations where minimum requirements of national codes are not met. On the other hand, it is observed that some of the irregularities have not been checked and some of them have been checked incorrectly. In summary, it might be said that a widely used software has important deficiencies and should be used very cautiously.