Sulu ortamdan reaktif kırmızısı 198 boyarmaddesinin giderimi için Thamnidium elegans fungal biyokütlesinin biyosorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the biosorption properties of Thamnidium elegans fungal biomass for the removal of reactive red 198 dye from aqueous media
  1. Tez No: 290922
  2. Yazar: SERCAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada flamentli bir fungus olan Thamnidium elegans ile sulu ortamdan Reaktif Kırmızısı 198 (RK198) boyarmaddesinin kesikli ve sürekli sistem biyosorpsiyon koşulları araştırılmıştır. Biyosorpsiyon kapasitesi üzerine pH, biyosorban miktarı, süre, akış hızı, boyarmadde derişimi ve tuz etkisi parametrelerinin etkisi incelenmiştir. Biyosorpsiyon?desorpsiyon çalışmaları ile biyosorbanın tekrar kullanımı araştırılmış, boyarmadde içeren ortamda ve atıksudaki biyosorpsiyon performansları incelenmiştir. Biyosorpsiyonun daha çok yalancı ikinci dereceden kinetik ve Langmuir izoterm modellerine uygunluk gösterdiği belirlenmiştir. Düşük biyosorban miktarı ve kısa sayılabilecek bir sürede yüksek biyosorpsiyon verimlerine ulaşılmıştır. Kesikli sistemde maksimum tek tabakalı biyosorpsiyon kapasitesi 234,24 mg/g olarak belirlenmiştir. Biyosorpsiyon?desorpsiyon çalışmalarında, T. elegans biyosorbanının serbest formdaki bir biyosorban için iyi sayılabilecek bir tekrar kullanım performansına sahip olduğu gözlemlenmiştir. Yine gerçek atıksu koşullarında yüksek biyosorpsiyon verimi kaydedilmiştir. Olası biyosorban?RK198 etkileşimleri, FTIR, SEM ve Zeta potansiyeli analizleri ile aydınlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmadaki bulgular, önerilen çevre dostu biyosorbanın, reaktif boyarmaddelerin sulu ortamdan giderilmesinde alternatif olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, batch and dynamic flow biosorption conditions of the Reactive Red 198 (RR198) from aqueous media was examined by filamentous fungi Thamnidium elegans. The effects of pH, biosorbent amount, contact time, initial dye concentration and salt were investigated. The reusability properties of biosorbent was explored by biosorption?desorption studies. In addition to biosorption performance of biosorbent in the presence of other dyes in the biosorption medium. The biosorption process followed by the pseudo-second order kinetic and the Langmuir isotherm models. High biosorption yields were recorded by using small amount of biosorbent in a relatively short time. Maximum monolayer dye biosorption capacity of biosorbent was found 234,24 mg/g in batch mode biosorption studies. Biosorption?desorption studies indicated that T. elegans fungal biosorbent has a relatively good regeneration properties in the free form. Also biosorbent material reached high biosorption yield in wastewater conditions. The possible biosorbent?RR198 interactions were evaluated by FTIR, SEM and zeta potential analysis. Overall, batch and dynamic-flow mode studies indicate that this environmentally friendly biosorbent may be an alternative for the removal of reactive dyes from contaminated media.