Termoplastik elastomerlerde organik buharların difüzyon katsayılarının belirlenmesi
Determination of the diffusion coefficients of organic vapours into thermoplastic elastomers
  1. Tez No: 290927
  2. Yazar: SEVİLAY ALTINBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Termoplastik elastomerlerde (Stiren-Bütadien-Stiren (SBS), Stiren-Etilen/Bütilen-Stiren (SEBS), Stiren-İzopren-Stiren (SIS)) n-hekzan, siklohekzan ve benzenin 40-70 oC sıcaklık aralığındaki sonsuz seyrelme difüzyon ve aktivite katsayıları ile Flory-Huggins etkileşim parametreleri dolgulu kolon kullanılarak, Ters Gaz Kromatografisi (TGK) tekniği ile belirlenmiştir. Taşıyıcı gaz akış hızı ile kromatografik pik genişliğindeki değişimden difüzyon katsayısını belirlemek için Van Deemter eşitliği kullanılmıştır. Elde edilen lineer bağıntı bu çalışma için Van Deemter eşitliğinin uygun olduğunu göstermiştir. Sonsuz seyrelme difüzyon katsayıları artan sıcaklıkla artmış, sonsuz seyrelme aktivite katsayıları artan sıcaklıkla azalmıştır. Tüm çözücüler için difüzyon katsayıları SBS>SIS>SEBS sırasında azalmaktadır. Sonsuz seyrelme difüzyon katsayısı ile sıcaklık arasındaki ilişki Arrhenius eşitliği ile verilir. Aktivasyon enerjisi bu eşitlikten hesaplanmıştır. Flory-Huggins etkileşim parametrelerine göre benzen çalışılan tüm sıcaklıklarda SBS için iyi bir çözücüdür.
Özet (Çeviri)
The infinite dilution diffusion, activity coefficients and Flory-Huggins interaction parameters of n-hexane, cyclohexane and benzene in some thermoplastic polymers (Styrene-Butadiene-Styrene (SBS), Styrene-Ethylene/Butylene-Styrene (SEBS), Styrene-Polyisoprene-Styrene (SIS)) were determined in the temperature range of 40-70 oC by inverse gas chromatography (IGC) with packed column. The Van Deemter equation was used to determine the diffusion coefficients from the variation in chromatographic peak width with carrier gas flow rate. The good linear relation indicated that the Van Deemter equation used in this work was reliable. The infinite dilution diffusion coefficient increased and the infinite dilution activity coefficient decreased with increased temperature. All of the solute infinite dilution diffusion coefficients decreased in the order of SBS>SIS>SEBS. The interdependence of the infinite dilution diffusion coefficient and temperature was in accordance with Arrhenius equation well. Activation energies were obtained from the Arrhenius equation. According to Flory-Huggins interaction parameters, benzene is the good solvent for SBS in the range of studied temperature.