Özdeş paralel makinelerde toplam gecikmeyi enküçüklemek amaçlı çizelgeleme problemi için sezgisel bir çözüm yaklaşımı
A heuristic solution approach for identical parallel machine scheduling problem with minimum total tardiness
- Tez No: 290926
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, özdeş paralel makine çizelgeleme probleminin, işlerin toplam gecikme süresini enküçükleme amacına yönelik olarak çözümü ele alınmıştır. Problem için, literatürde yer alan modellerden yararlanılarak 0-1 karma tamsayılı matematiksel model geliştirilmiştir. Problemin NP-zor problem sınıfında olması sebebi ile özellikle büyük boyutlu veri setlerinde eniyi çözüme matematiksel model ile ulaşmanın nerede ise imkansız olması, sezgisel bir yaklaşım ihtiyacını kaçınılmaz kılmıştır. Bu amaçla geliştirilen sezgisel algoritma, C# programlama dili kullanılarak yazılmıştır. Kullanıcı etkileşimli arayüzler, sistemin kullanımını kolaylaştırmakta ve dinamik ortamlarda planlama esnekliği sağlamaktadır. Gerçek veri setleri kullanılarak matematiksel model ve sezgisel algoritmanın çözüm sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A heuristic solution approach is developed to address the identical parallel machine scheduling problem with minimal total tardiness. Motivated by the current mathematical models in the literature, a revised and combined new version (a new mathematical model) is developed. On the other hand due to the NP-hard characteristic of the defined problem, the need for a heuristic solution approach is inevitable. The algorithm is coded by C# programming language. User interfaces provide a flexible environment in dynamic production system under consideration.In order to evaluate the performance of the proposed heuristic, the current scheduling approach is also coded as an algorithm. By generating the previous schedules as many as this way, they are compared with the proposed ones. The total tardiness value is obtained as smaller in all the cases considered.