Akıllı uçuş yönetim sistemi tasarımı üzerine
On intelligent flight management system design
  1. Tez No: 290980
  2. Yazar: HARUN BAVUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, okyanus aşırı uçan uçaklar için iki farklı tür acil durum anındagerçekçi ve akıllı acil iniş rota planlaması yapan sistem oluşturulması amaçlanmıştır.Bu türlerden ilki havalimanına en kısa zamanda iniş gerektiren durumlar kibunlar bir yolcunun kalp krizi geçirmesi, uçağın yapısalındaki herhangi bir hasar,kabin basıncının aniden düşmesi, yangın çıkması vb. gibi durumlar olabilir budurumlarda amaç, uçağın yere göre hızını uçağın limitlerine göre en üst seviyedetutup acil iniş noktasına en kısa sürede varmasını sağlamaktır. İkinci tür acil durumolarak uçağın motorlarında yakıt sızıntısı olması ele alınmıştır ve bu durumlardaamaç, zaman kısıtı olmadan uçağın en az yakıtı harcayarak yani rüzgarın hızınıolabildiğince etkin kullanarak acil iniş noktasına varmasını sağlamaktır.Rotanın bulmasında sezgisel arama yöntemi olan, A yıldız(A*) aramaalgoritması kullanılmıştır. Rotanın bulunma süresinin kabul edilebilir olması içinkullanılan veri yapıları ve algoritmalar optimize edilmiştir.Gerçeğe olabildiğince yakın veriler kullanılmış, hesaplamalardaki detaylardankaçınılmamış ve optimum rota, kabul edilebilir bir sürede bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, its aimed to build a system which makes realistic and smart routeplanning for emergency landing for transoceanic aircrafts in two kind of emergencysituation.One of that kind of emergency situation is that the stiuation which is requiredsoonest landing. Examples of this kind of stiuation may be a passenger having heartattack, any damage of structure of aircraft, sudden and rapid depressurization of theaircraft cabin, fire on board the aircraft etc. The aim is keeping the ground speed onupper limit of aircraft and guaranteeing the landing soonest as possible in this kind ofsituation. The other kind of emergency situation is that the situation which is theaircraft engine has fuel leakage. The aim is keeping the fuel flow minimum by usingthe advantages of wind without any time constraints.A star(A*) algorithm which is heuristic search method is used by route finding.Used data structures and algorithms are optimized to make the time of findingemergency route acceptable.As near as possible to the reality datas were used, did not avoid detailedcalculations and optimum route was found in acceptable amount of time.