3-boyutlu asimetrik video kodlamaları için kalite metriklerinin incelenmesi
Investigation of quality metrics for 3-d asymmetric video codings
- Tez No: 290991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ GÜNGÖR, YRD. DOÇ. DR. NÜKHET ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
3-boyutlu sistemler için asimetrik kodlama yoluyla kullanılan ve 3-boyutlu videonun algılanan kalitesiyle (öznel kalite değerlendirmesi) her zaman örtüşmeyen geleneksel PSNR metriği, uzamsal aktivite için önemli olan bloklanma, bulanıklık, VQM, SSIM gibi nesnel kalite ölçülerini ayırt edemediğinden, tek başına yetersizdir.Bu çalışmada, PSNR da dahil olmak üzere, var olan nesnel kalite ölçülerinin, dışlama (suppression) teorisine dayandırılarak, sağ ve sol bakışların eşit olmayan bit hızlarına çekilmesi durumunda, öznel kalite değerlendirmeleriyle korelasyonlarına bakılmıştır. Öznel kalite değerlendirmesi için, gereken donanım ve yazılım altyapısı kurulduktan sonra farklı videolar ve farklı stereo kodlamalarla görsel testler yapılmıştır. Videolar, ölçeklenebilir kodlayıcı olan JSVM yazılımı ile kodlanmıştır. Değerlendirmeler; kodlanan videoların karakteristiklerini, ayrıca uzamsal çözünürlük, çerçeve hızı ve nicemleme parametresini de göz önüne alarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Asymmetrical coding used for 3-dimentional systems is not always overlapping with perceived video quality (subjective quality evaluation) of 3-D traditional PSNR metric and PSNR metric is insufficient on its own since it?s unable to distinguish the objective quality metrics such as blocking, blurring, VQM, SSIM, which are important for spatial activity.In this study, based on suppression theory, the existing objective quality metrics including PSNR were investigated subjective quality assessment using correlations in case of withdrawing unequal bitrates to right and left views. After the required hardware and software infrastructure has been established for subjective quality assessment, visual tests in different videos and also different stereo codings were carried out. Videos are coded with scalable codec JSVM. Assessments are made by considering the characteristics of encoded videos as well as spatial resolutions, frame rates and quantization parameters.