Pektus ekskavatumlu hastalarda uygulanan vakum tedavisi sürecinin 3 boyutlu tarayıcı ile değerlendirilmesi
Evaluation of vacum bell treatment results in pectus excavatum patient, with 3 dimensional scanner
- Tez No: 810941
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Pektus ekskavatum çocuklarda en sık görülen göğüs duvarı malformasyonu olup, yaklaşık 300 doğumda bir izlenir. PAAG ve CT tanıyı desteklemek için kullanılan geleneksel radyolojik yöntemlerdir. Bu çalışmada amaç tanıya yönelik modern teknolojileri kullanarak radyolojik yöntemlerin hastaya olan iyonlaştırıcı etkisinden kaçınmaktır. Çalışmaya 2022-2023 yılları döneminde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Polikliniğinde görülen PE tanılı 30 hasta dahil edildi. PE tanısı almış hastaların deformite ölçümleri manuel olarak alındı. Ardından dijital video kamera ile deformitenin farklı açılardan görüntüleri alındı. İzole bir gövde modeli oluşturmak için optik görüntüler x yazılımı ile işlendi. Meshroom yazılımı, Blender ve Cura programları aracılığı ile 3D görüntüler çalışıldı. Bu çalışmada manuel ve üç boyutlu ölçümlerin istatiksel karşılaştırılmasında anlamlı derecede fark olduğu görüldü. Bulgulara dayanarak PE'lu hastaların VB tedavisinin sonuçlarını doğru ölçmek için 3D modelinin çıkarılması işlemi, M ölçümle kıyaslamada daha güvenilir olduğunu düşündük. PE derinliği ve hasta yaşı arasında istatiksel olarak ilişki saptanmadı. Aynı zamanda bizim çalışmada PE derinliğinin düzelme oranı ile tipi (simetrik/asimetrik) arasında önemli düzeyde bağlantı saptanamadı. VB tedavisi sürecinde yapılmış olan M ve 3D ölçüm verilerine dayanarak, ilerleyen aylarda PE derinliğinin dikkat çekici derecede azalması kanısı oluştu. Aynı zamanda VB'i düzenli kullanma durumu PE derinliğinin azalmasını anlamlı düzeyde etkilemediği istatiksel olarak görüldü. VB tedavisini önerildiği gibi ve düzenli kullanan hastaların kozmetik görüntüden memnun oldukları gözlendi. Sonuç olarak göğüs kafesi deformitesi şiddetinin üç boyutlu görüntüleri ile değerlendirilmesinin, hastaları iyonlaştırıcı etkiye maruz bırakmadan yapılan ve umut veren görüntüleme tekniği olduğunu düşündük.
Özet (Çeviri)
PE is the most common chest wall malformation, occuring in approximately 1 in every 300 births. PAAG and CT are traditional radiological methods used to support the diagnosis. The aim of this study is to avoid the ionizing effect of radiological methods on the patient by using modern diagnostic technologies. 30 patients with PE diagnosis, seen over 2022-2023 years in Eskishehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Policlinic of Pediatric Surgery were included in the study. Deformity measurements of patients diagnosed with PE were taken manually. Then, images were taken from different angles with a digital video camera. İmages were processed with x software to create an isolated body model. 3D images were studied through Meshroom software, Blender and Cura programs. In this study, it was seen that there was a significant difference in the statistical comparison of M and 3D measurements. The process of extracting the 3D model of the images was more reliable in comparison with M measurement. No statistical correlation was found between PE depth and patient age, no significant correlation was found between the improvement rate of the PE depth and its type (symmetrical/asymmetrical). Based on the M and 3D measurement data, it was concluded that the PE depth decreased remarkably in the following months with the use of the VB. İt was statistically seen that regular use of the vacuum bell did not significantly affect the decrease in pectus excavatum depth. 3D optical surface scanning is an attractive and promising imaging technique to determine the severity of PE without exposure to ionizing radiation.