Copyrolysis of oil shales with waste plastics
Bitümlüşistler ile atık plastiklerin beraber pirolizi
  1. Tez No: 290999
  2. Yazar: PELİN SEÇİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada göynük bitümlüşist, atık plastik ve bunların farklı oranlardaki karışımlarının farklı sıcaklıklarda sabit yataklı reaktörde pirolizi yapılmıştır. Piroliz sıcaklıkları bitümlişist için 500,600 ve 700 ? C, atık plastik için 500 ve 600 ? C olarak seçilmiştir. Piroliz ürünleri gaz, sıvı (su fazı ,katran) ve katı olarak ayrılmıştır. Sıcaklığın piroliz ürünlerinin dağılımı ve ürünlerin özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Elde edilen piroliz ürünleri FT-IR, 1H NMR ve standart analiz metodlarıyla incelenmiştir. Bitümlüşist ve atık plastiğin birlikte piroliz deneyleri 500 ? C ' de 3:1, 1:1, 1:3 bitümlüşist:plastik oranlarında yapılmıştır. Bitümlüşistin ısısal dönüşümünde plastiğin farklı oranlarda karışımının ürün dağılımı üzerine etkisi ve ürünlerin yakıt özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, pyrolysis of Göynük oil-shale, polyethylene wastes and their blends were carried out in a fixed bed reactor at different temperatures. The pyrolysis temperatures were selected as 500 and 600 ? C for plastic wastes and 500, 600 and 700 ? C for oil shale. Pyrolysis products were separated as gas, liquid (aqueous phase + wax/tar) and char. Pyrolysis products were characterized by FT-IR, 1H NMR and standard analysis methods. The effect of temperature on yield and properties of pyrolysis products was investigated. Copyrolysis experiments were carried out at 500 ? C with the blends consisted of oil shale/ waste plastic at the weight ratio of 1:3, 1:1 and 3:1. The effect of different ratios of waste plastics in blends on the thermal degradation of oil shale was investigated in terms of both product distribution and fuel properties of products.