Kütahya-Seyitömer bitümlü şeylinin ve plastik atıkların birlikte pirolizi
Co-pyrolysis of Kütahya-Seyi̇tömer oil shale and waste plastics
  1. Tez No: 371680
  2. Yazar: SADİYE ESRA ATACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Kütahya-Seyitömer bitümlü şeyli (BŞ) ile plastik atıkların (yüksek yoğunluklu polietilen (YYPE), polipropilen (PP) ve polistiren (PS)) birlikte pirolizi yapılmıştır. Piroliz deneyleri çeşitli bitümlü şeyl ve plastik atık karışım oranlarında (karışımdaki plastik içeriği; ağırlıkça % 25, % 50 ve % 75) ve 530 °C-550 °C sıcaklık aralığında laboratuar ölçekli sabit yatak retortlama reaktöründe gerçekleştirilmiştir. Her karışım oranı için sıvı ve katı ürün verimleri hesaplanmıştır. Birlikte piroliz sonuçları her bileşenin yalnız haldeki piroliz sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmayla sıvı ürün verimi üzerinde olumlu bir sinerjik etki gözleyebilmek ve elde edilen sıvı ürünün yapısı aydınlatılarak yakıt ve/veya kimyasal hammadde olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Plastik atıklar ve BŞ'nin yalnız haldeki pirolizi sonucunda % 87,3 ile PS için en yüksek sıvı verimine ulaşılmıştır. % 63 ile karışımlar için en yüksek sıvı verimi ise ağırlıkça % 75 PS-% 25 BŞ karışımının pirolizi sonucunda elde edilmiş bu karışıma ait piroliz sıvısı için distilasyon, yoğunluk, vizkozite, pH, parlama noktası, akma noktası, ısıl değer, kükürt ve azot miktarı, FTIR analizleri yapılarak ürün hakkına daha detaylı bilgi elde edilmiştir. Piroliz sıvısının“orta”sınıf ve“sweet”(tatlı) ham petrol olarak sınıflandırılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, copyrolysis of Turkish Kutahya-Seyitomer oil shale and plastic wastes (high density polyethylene (HDPE), polypropilen (PP) and polystyrene (PS)) carried out. Pyrolysis experiments were performed in various ratios of oil shale and plastic waste (plastic waste content of the mixture in % 25, %5 0 and % 75(w/w)) and in the temperature range of 530 °C to 550°C. The yields of liquid and solid for each mixture are calculated. The co-pyrolysis results are compared with the calculated values from pyrolysis results of each component. The study is aimed to find out possible synergistic effects on the yields of liquid product and to investigate the use ability as fuel or/and feedstock. The highest liquid efficiency obtained for PS was %87,3, which was a result of pyrolysis of plastic waste and oil shale alone. The highest liquid efficiency obtained for mixtures was % 63 as a result of pyrolysis of weightly mixture of % 75 PS - % 25 oil shale and pyrolysis liquid of this mixture was analyzed to get detailed information as doing distillation, density, viscosity, pH, flash point, pour point, heating value, sulfur and nitrogen amount, FTIR analyses. Pyrolysis liquid was seen to defining as medium and sweet crude oil.