Çarpanlarına ayırma algoritmalarının paralelleştirilmesi
On parallelization of prime factorization algorithms
- Tez No: 291009
- Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Açık anahtarlı şifreleme algoritmalarının güvenliği çarpanlara ayırma probleminin matematiksel zorluğuna dayanır. Günümüzün en sağlam veri şifreleme algoritmalarının başında gelen RSA Algoritması Asal çarpanlarına ayırma probleminin büyük sayılar için bilgisayarda etkin bir şekilde çözülememesi prensibine dayanmaktadır.Çarpanlara ayırma problemi, ?p? ve ?q? gibi iki büyük asal sayının çarpımından oluşan ?n? sayısı verildiğinde, ?p? ve ?q? sayılarının bulunmasıdır. Asal çarpanların bulunması problemi sayılar büyüdükçe çok karmaşık bir hal almaktadır.Bu çalışmada şifreleme algoritmalarına karşı yapılan saldırıların (kriptanaliz) temelinde duran tamsayıların çarpanlarına ayırma algoritmaları üstünde durulmuş, farklı çarpanlara ayırma yöntemleri incelenerek yeni çarpanlara ayırma algoritmaları geliştirilmiştir ve onların paralel versiyonları tasarlanmıştır.Önerilen algoritmaların MPI ve GMP kütüphaneleri kullanılarak C dilinde programları tasarlanmış ve hesaplama denemeleri yapılmıştır. Çıkan sonuçlar grafik ve tablolarla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Security of the public key encryption algorithms are based on the fact that the prime factorization problems is mathematically hard. RSA, which is one of the most reliable encryption algorithm, also relies on the principle that prime factorization of the big numbers can not be computed efficiently with computers.Prime factorization problem is the problem of finding the numbers ?p? and ?q?, given the number ?n? which is consists of the product of two big prime numbers ?p? and ?q?. The prime factorization problems is too complex when the numbers are big enough.In this work, the prime factorization algorithms, the center of the attacks against the encryption algorithms, are emphasized, different prime factorization algorithms are studied and new prime factorization algorithms are proposed. The parallel versions of the algorithms are designed.Proposed algorithms were implemented in C using MPI and GMP libraries and computational experiments were done. The results shown in graphs and tables.