Rüzgar elektrik santrallerinin kontrolü için kullanılabilecek validasyonlu kod kütüphanesi geliştirilmesi
Developing a validated code library which can be used for control of wind power plants
- Tez No: 291010
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN SABİT ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Doktora tez çalışmasında, rüzgar elektrik santrallarının kontrolünde pratik uygulamaları olan bir kod kütüphanesi geliştirilmesi hedeflenmiştir. Geliştirilen validasyonlu kod kütüphanesi yazılımları ve seçilen kontrol sisteminin donanım özellikleri aracılığı ile açık bir sistem elde edilmesi ve markaya bağımlığının en aza indirilmesi öncelenmiştir. Rüzgar elektrik santrallarında kullanılan kontrol sistemlerinin, mümkün olabildiğince fazla rüzgar türbini ve ekipmanlarıyla uyumlu olması gereklidir. Kod kütüphanesi yazılımının, bir makine insan arayüzüyle desteklenmesi sağlanmalıdır. Geliştirilen bu yazılım ile makine insan arabiriminin validasyonları sağlanmalıdır. Geliştirilen validasyonlu kod kütüphanesi ile standartlaştırma adımı atılmış ve rüzgar türbin dünyasına bir katkı sağlanmıştır.Tez hedeflerine, çalışmalar sonucunda tek tek ulaşılmış ve rüzgar türbininde kullanılabilecek validasyonlu bir kod kütüphanesi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
On Ph. Degree thesis study, it has been targeted to develop a code library which has practical applications on control of wind power plants. It has been prioritised to have an open system and minimize the dependency on brands via developed validated code library software and chosen control system hardware specifications. The control system used for wind power plants must be compatible with wind turbines and their equipments as much as possible. Code library software must be supported by a human machine interface. The developed software and human machine interface must be validated. A step to standardisation has been taken by the developed code library with validation and contributed to the world of wind turbine.The targets of that thesis caught one by one and a validated control system has been developed.