Kuzey Ege denizinde bulunan Cystoseira türlerinin moleküler özelliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The comperative study of its regions of Cystoseira species exist in Aegean sea
  1. Tez No: 291015
  2. Yazar: İNCİ TÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN SUKATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezde, özellikle Akdeniz'de yayılış gösteren Cystoseira cinsinin Kuzey ege denizinde bulunan türleri arasındaki moleküler akrabalıklar ITS (Internal Transcribed Spacer) bölgesi PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) ile çoğaltılarak araştırılmıştır.Örnekler, İzmir, Balıkesir ve Çanakkale il sınırları kıyı kesimlerinden üst infralittoral bölgeden toplandıktan sonra morfolojik özellikleri baz alınarak tayinleri yapılmıştır. Örneklerden DNA izolasyonu, CTAB (Cetiltrimetilamonyum bromid) metodu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İzole edilen DNA'lardan ITS bölgesi PCR yöntemi çoğaltılmıştır. PCR ürünleri dizi analizine gönderilerek baz dizilimi belirlenmiştir. Filogenetik programlar kullanılarak türler arasındaki ilişki belirlenmiştir.Sonuç olarak Cystoseira türlerinin morfolojik tayinlerinin doğru yapılıp yapılmadığı ve ITS bölgelerinin baz dizileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to identify the interspecies relationships in Cystoseira genus in North Aegean Sea at the molecular level. The ITS (Internal Transcribed Spacer) regions were chosen as the molecular targets to be analyzed.Samples were collected from the coast of Izmir, Balıkesir and Çanakkale from the upper infralittoral zone. Identification of the species were performed according to morphological characteristics. CTAB (Cetyltrimetylamonium bromide) method was the preferred method for DNA extraction. Following extraction, ITS regions were amplified by PCR and the resulting sequences were determined by means of DNA sequencing. In the final step, phylogenetic softwares were used to analyze these sequences and to create phylogenetic relationships.In conclusion, the morphological identification of Cystoseira species were further confirmed by a molecular method and the ITS sequence data of Cystoseira species were successfully obtained and made available in public databases.