Ağ tasarım problemlerinde farklı bağlantılılıkların incelenmesi
The examination of different connectivities on network design problems
- Tez No: 291033
- Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURİYEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ağ tasarım problemleri telekomünikasyon, ulaştırma, dağıtma ve lojistik gibi birçok alanda önem kazanmıştır. Çalıştığımız problemler ağda meydana gelebilecek birarıza durumunda bile ağın veri iletimine devam edebildiği kalımlı ağ tasarım (KAT)problemleridir.Bu tezde, ayrıt-bağlantılılık gereksinimlerine sahip minimum maliyetli bağlantılıağ tasarım problemi incelenmiştir. Bu gereksinimleri tanıtmak için izomorf ağlartanımı kullanılmıştır. Verilen bir grafa izomorf olan herhangi bir graf ağdan silindiktensonra bağlantılı kalan minimum maliyetli bağlantılı ağların tasarlanması ihtiyacıbizi bu problemde çalışmaya motive etmiştir.?Ilk olarak ağdaki herhangi bir ayrıt silindiğinde ağın bağlantılı olma durumu incelenmiştir. Bu ağ yapısı literatürde 2-ayrıt bağlı ağ olarak adlandırılmaktadır. ?Ikinciolarak ağdaki herhangi 2 ayrıtlı bir eşleme silindiğinde herhangi iki terminal düğümüarasında en az bir yol içeren minimum maliyetli bir altgrafın bulunması durumu incelenmiştir.Yukarıdaki iki durum için ağın yapısal özellikleri belirlenip matematiksel modellerigeliştirilmiştir. Bu modeller kullanılarak güçlü alt sınırlar sağlayan dal vesınır tabanlı sezgisel algoritmalar önerilmiştir. Bu algoritmalar C dilinde kodlanıphesaplama denemeleri yapılmıştır. Denemeler programın verimli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Network design problems arise in many important fields such as telecommunication,transportation, distribution and logistic. The problems we study are survivablenetwork design (SND) problems, that is, networks capable of maintaining communicationor transportation capabilities in response to equipment failure.In this thesis, we investigate the minimum cost connected network design problemhaving edge-connectivity requirements. We use the definition of isomorphismfor graphs to introduce these type of requirements. Our initial interest is motivatedby the need to design minimum cost connected networks such that they remain connectedafter deleting isomorphic subgraph to given another graph from the network.At first, we examine the case in which the network is connected after any edge inthe network is deleted. Within the literature, such a network is referred to as a 2-edgeconnected network. Secondly, we ask for a minimum cost subgraph that containsat least one path between any pair of terminal nodes after deleting any two-edgematchings from the network.We study structural properties and develop mathematical formulations for twocases. Using these formulations, we devise primal-dual method that provides goodlower bounds and heuristic solutions. These algorithms are coded in C and the computationalexperiments are carried out.