Bazı şeker alkollerinin peroksidaz enzimi üzerine etkilerinin belirlenmesine yönelik biyosensör geliştirilmesi
Developments of biosensor for determining the effects of some suger alcohols on the peroxidase enzyme
- Tez No: 291032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez projesi kapsamında, platin elektrot yüzeyine iletken olmayan polimer 1,2-diaminobenzen(DAB) ile elektropolimerizasyon yapıldı. Biyolojik materyal olarak peroksidaz enzimi kullanıldı ve enzim, elektropolimerize edilmiş elektrot yüzeyine glutaraldehit yardımıyla immobilize edildi. Hidrokinonun medyatör olarak kullanıldığı bu sistemde mannitol, sorbitol ve ksilitol olmak üzere üç farklı şeker alkol çeşidi ile çalışıldı.Ölçümler -0,2V `ta 30°C'de, pH 7,4'de yapıldı. Optimize edilen koşullarda amperometrik metod ile sıralı katım işlemi uygulanarak şeker alkolleri varken ve yokken ortamda ölçümler alınarak şeker alkollerinin peroksidaz enziminin çalışmasına etkileri belirlendi. Karakterizasyon çalışmalarını yapabilmek için her üç şeker alkol çeşidi için doğrusal tayin aralığı 300 ?? M-700 ? M bulundu. Tekrarlanabilirlik denemelerinde mannitol çözeltisi için (n=6) standart sapma (S.S) ± 14,18 ? M, varyasyon katsayısı (%V.K) %2,82; sorbitol çözeltisi için standart sapma (S.S) ± 12,11 ? M, varyasyon katsayısı (%V.K) %3,04; ksilitol çözeltisi için standart sapma (S.S) ± 16,64 ? M, varyasyon katsayısı (%V.K) %3,32 ? M olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this project, platinum electrode surface of the non-conductive polymer (DAB) was performed with the electropolymerisation. Biological material was used as the peroxidase enzyme and enzyme, was elektropolimerize electrode surface was immobilized using glutaraldehyde. Hydroquinon used as a mediator in this system and mannitol, sorbitol and xylitol were tested with three different types of sugar alcohol.The measurements was also -0.2 V at 30 ° C, pH 7.4. Optimized process conditions applied to the solid line while sugar alcohols and sugar alcohols taking measurements in absence of the enzyme peroxidase work were determined. Every three kinds of sugar alcohol to be able to work to the characterization of linear determination range for the 300 ? M-700 ? M found. As for repeatability, 6 subsequent measurements were taken for mannitol standart deviation and variation were calculated as ± 14.18 ? M and %2.82, for sorbitol standart deviation and variation were calculated as ± 12.11 ? M and %3.04, for xylitol standart deviation and variation were calculated as ± 16.67 ? M and %3.32.