Telsiz duyarga ağlarında hata toleranslı yönlendirme algoritmaları
Fault-tolerant routing algorithms for wireless sensor networks
  1. Tez No: 291034
  2. Yazar: ONUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN DALKILIÇ, PROF. DR. KAYHAN ERCİYEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Telsiz Duyarga Ağları'nın (TDA), yer altı madenleri, tüneller, okyanuslar ve uzay gibi zorlu koşullara sahip ortamlarda kullanımı giderek artmaktadır. Kablosuz iletişim, fiziksel dünyanın etkisinin bir sonucu olarak bu zorlu koşullarda olağandan daha çok hataya neden olur. Üstelik enerji kısıtları ve donanım sorunları nedeniyle, küçük duyarga düğümleri hataya daha çok mehillidirler. TDA'nın zorlu koşullardaki birçok kritik uygulamalarında, duyargalar arası iletişim daha güvenilir olmalı ve oluşan hatalar hızlı bir şekilde tespit edilip giderilmelidir. Bu tez çalışmasında, kümeleme ve kapsayan ağaç tabanlı, zorlu koşullardaki TDA için Atlamalı Hata Kurtarma Yoluyla Yüksek Hata Toleranslı ve Güvenilir Yönlendirme Protokolü'nü (AYG) sunuyoruz. AYG protokolü, zorlu koşullardaki olay tabanlı ve periyodik TDA için köke veri iletilirken yüksek esneklik, güvenirlilik ve kararlılık sağlar. Protokol, veriler köke iletilirken uyarlamalı olarak çalıştırılan üç ayrı hata kurtarma tekniği sağlar. Protokoldeki hata kurtarma tekniklerinden bir tanesi, yüksek hata oranlarında çalıştırılan, küme atlamalı hata kurtarma sağlayan yeni bir hata kurtarma tekniğidir. Bu yeni hata kurtarma yöntemi, TDA için belirgin ve kararlı bir esneklik sağlar.
Özet (Çeviri)
Wireless Sensor Networks (WSNs) are increasingly being used in challenged environments such as underground mines, tunnels, oceans and the outer space. Wireless communication in challenged environments have transmission failures, mainly as a consequence of direct impact of physical world. In addition, due to energy constraints and hardware problems, tiny sensor motes are prone to failures. In many critical applications of WSNs, the communication in challenged environments has to be reliable and there is an important need for the faults to be detected and recovered timely. In this thesis study, we propose clustering and spanning tree based Highly Fault Tolerant and Reliable Routing Protocol via Bypass Recovery (HFTR) routing protocol for WSNs in challenged environments. HFTR provides high resilience, reliability and robustness while relaying data to sink for periodic and event-driven WSNs in harsh environments. The protocol provides three fault recovery phases which are performed adaptively while relaying messages to sink. We also provide a new fault recovery mechanism called Fault Recovery via Bypass which provides bypassing of faulty nodes and also faulty clusters in the event of the failure of nodes. This new fault recovery technique provides a significant resilience to WSNs even when a high percentage of sensor nodes of WSN collapse.