Clostridium haemolyticum Phospholipase C (beta toksin) üretim koşulları optimizasyonu
Production conditions and optimization of Clostridium haemolyticum Phospholipase C (beta toxin)
  1. Tez No: 291042
  2. Yazar: GÜL DUYGU KÖSTENCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAÇ UZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Clostridium haemolyticum, anaerob, endospor oluşturan, Gram değişken bir bakteri türüdür. Bu bakteri sığır ve koyunlarda, ?basiller hemoglobinüri? veya ?red water? olarak bilinen hastalığa neden olur. Hastalık etkeni salgılamış olduğu ekzotoksin olan beta toksindir. Beta toksin, Phospholipase C olarak da bilinen, letal ve hemolitik özellikte bir toksindir. Genel olarak hastalığa yakalanan hayvanlar 24-36 saat içinde ani bir şekilde ölürler. Bu nedenle hastalığın kontrolünde aşı tercih edilmektedir. Bu aşılar hastalık etkeni beta toksinin formalin ile inaktive edilmesi ile elde edilmiş toksoid aşılardır.Bakterinin kültür koşullarında rastlanılan en önemli güçlük, organizmanın zor anaerob olmasına bağlı olarak üreme koşullarının daha sıkı tutulması gerekliliğidir. Bakterinin üreme yoğunluğunun yanında hastalığa neden olan beta toksinini (phospholipase C enzimi) elde etme koşullarına etken fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkenlerin de çok iyi belirlenmesi gerekmektedir.Bu çalışmada Clostridium haemolyticum'un üç farklı suşunun, fermentör sisteminde, çeşitli besiyerlerinde kültür çalışması yapılarak üreme eğrisi oluşturulmuş ve bu üreme eğrisine bağlı olarak letal ve hemolitik özellikte olan beta toksinin hemolitik titrasyon testi ile varlığı ve titresi araştırılmıştır. En yüksek titrenin elde edildiği besiyeri ve kültür koşulları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Clostridium haemolyticum, is a gram variable, spore forming anaerobic bacterium. It causes a fatal disease of cattle and sheep known as ?bacillary hemoglobinuria? or ?red water? . The pthogenicity of C. haemolyticum is attributed to the production of phospholipase C, known as beta toxin, which also possesses hemolytic activity. Typically, animals infected with disease die within 24-36 hours. Therefore, the control of this disease is done by commercial vaccines consisting of formalized toxins.The most important difficulty encountered the bacteria culture conditions, anaerobic organism is difficult due to the necessity of keeping the more stringent conditions of growth. Growth density of the bacterium that causes the disease as well as beta-toxin (phospholipase C enzyme) factors to obtain the terms of the physical, chemical and biological agents is necessary to determine the very best.In this study, three different strains of Clostridium haemolyticum, fermenter system, the various nutrient media culture in this growth work done growth curve and the curve generated with characteristics depending on the lethal and hemolytic titration of beta-hemolytic toxin to test the presence and titers were investigated. Medium and culture conditions were the highest titre was obtained.