Bursa il merkezi içme sularında patojenik bakterilerin araştırılması
- Tez No: 3555
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MİNBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Araştırmada Bursa il merkezi, ve civar, yörelerden gönde rilen 500 değişik kaynaklı su örneği bakteriyolojik yönden, in celenmiştir. Toplam 3 su örneğinde Salmonella parathyphi B,, ^ su örneğinde Shigella flexnerii ve 3 adet enterotoksijenik Escherichia coli izole ve identifiye edilmiştir» Koli form bakteri bakımından yapılan çalışmada Bursa il merkezinden gönderilen 322 su örneğinden 60 ' < (% 18. 7) v© Bursa yöresinden gönderilen 178 su örneğinden ^.6'. {% 2.3-2.) olmak üzere toplam 106 su örneği {% 21.2) kirli bulunmuştur. Bursa ili içme ve kullanma sularının % 2 oranında su epidemilerine yol açabilen Salmonella parathyphi B, Shigella flexnerii ve enterotoksijenik Eschrichia coli ile kont amine oluşu nedeni ile içme ve kullanma sularının bakteriyolojik yoklamalarının önemi üzerinde durulmuştur. Rutin inceleme ile koliform bakte rileri bakımından Kuvvetle Muhtemel Sayısı sıfır bulunan 98 su örneğinde patojen etkenler yönünden incelenmesinde değişik Koliform bakteri (81 örnek), Streptococcus faecalis (12 örnek) ve Clostridium welchii (2 örnek) bulunmuştur. Araştırmada iç me ve kullanma suyu olarak kullanılar suların yalnız rutin su muayeneleri ile temiz veya kirli olarak değerlendirilmesinin gerçekçi olmadığı, bakteriyolojik kontrollerin daha etkin şe kilde yapılması gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 500 water samples taken from different source® around and the center o,f Bursa were bacteriological!^ investigated» Salmo nella paratyphi B in 3 water samples (0»6 %) and Shigella flex- merii in % water samples j(0»8 %) and enterotoxigenic. E» coli in 5 water samples (0»6 %) have been isolated and identified in this study» Total 106; (21*2 %) of water samples,» 6,0 (18»? %) of 322 samples from center of Bursa, and 2f6 (23*2 %) of 1?8 samples from the vicinity of the city were found polluted. The fact that drinking and domestic water samples, exami ned in this work were föuıîef to be contaminated of the role of 2,0 % with salmonella and shigella and enterotoxigenic E. coli causing infections in digestive tract is; extra ordinary, The importance of bacteriological controls of drinking and domestic water supplies m the view of puplic health was discussed» Furt hermore studies on the 98 water samples accepted as drinkable according to the method of..Most probable Number of E» coli, sho wed that they were not clear, instedd they harbor several of pat hogenic bacteria» Coli form bacteri (81 samples), and Streptococ cus faecalis (12 samples and Clostridium; perfringens (2 samples), were isolated, and ıdentıfed in these water» Results obtained in this study clearly indicate that routine water controlling ope rations are polluted or not» More effective bacteriological exa minations' waters are necessary in order to get true results»