Türkiye'nin su ürünleri konusunda Avrupa birliğine uyumu ve bu kapsamda Türkiye'de 100 ton/yıl üzerinde üretim kapasitesine sahip deniz balığı yetiştiriciliği yapılan su ürünleri işletmelerinin değerlendirilmesi
Conformity of Turkey with European Union about fisheries and evaluation of Turkish aquaculture companies having sea fish breeding capacity over 100 tons per year in this context
- Tez No: 291043
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK EMİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tezde Türkiye'nin su ürünleri konusunda Avrupa Birliğine uyumu ve bu kapsamda Türkiye'de 100 ton/yıl üzerinde üretim kapasitesine sahip deniz balığı yetiştiriciliği yapılan su ürünleri işletmelerinin uyum konusunda ne kadar aşama kaydettikleri incelenmiştir. Bunun için Türkiye çapındaki 100 ton/yıl üzerinde üretim kapasitesine sahip deniz balığı yetiştiriciliği yapılan su ürünleri işletmelerinin sayısı ve yerleri tespit edilerek bunlar içinden araştırma için gerekli örneklem sayısı hesaplanmıştır. Daha sonra seçimi tesadüfi örnekleme yapılmış İzmir, Muğla, Ordu ve Trabzon illerindeki 55 işletme yetkilisinden anket yöntemi ile veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler, AB ülkelerinin belirlediği mevzuat kriterleriyle ve Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan 2010 yılı Türkiye ilerleme raporu ile karşılaştırılmıştır.Sonuçta, bu raporla ve yapılan araştırmalarla da bağlantılı olarak, Türkiye'nin ve Türkiye'de 100 ton/yıl üzerinde üretim kapasitesine sahip deniz balığı yetiştiriciliği yapılan su ürünleri işletmelerinin henüz tam anlamıyla gerekli kriterleri sağlayamadığı tespit edilmiş, kaynak ve filo yönetimi, denetim ve kontrol ve uluslararası antlaşmaların uygulanması konularında bazı ilerlemeler kaydedildiği, mevzuat uyumu, idari yapılar ve piyasa politikası, yapısal eylem ve devlet destekleri konularında daha fazla ilerleme gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the conformity of Turkey with the European Union in the field of fisheries and in this context, the level of improvement of the Turkish aquaculture companies having a sea fish breeding capacity over 100 tons per year have been studied. For this purpose, the number and locations of such companies have been determined and the necessary sampling number for this research has been calculated. Then a survey data has been collected by queries from 55 aquaculture company authorities in İzmir, Muğla, Ordu and Trabzon provinces with random selection of sampling. Data obtained has been compared with the criteria of the EU countries legislation and with the progress report of Turkey in 2010 prepared by the European Commission.Consequently, with this report and the researches done, it was seen that Turkey and Turkish aquaculture companies having a sea fish breeding capacity over 100 tons per year are unable to provide the necessary criteria properly, there have been some advancements about resource and fleet management, supervision and control and implementation of international treaty. However, more advancements and some progress are needed for legislative alignment, administrative structures, market policy, structural applications and subventions.