Retina görüntülerinde radyal tabanlı fonksiyon sinir ağları ile damar tipik noktalarının tespit edilmesi
Vascular landmark detection in retinal images using radial basis function neural networks
- Tez No: 291053
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED GÖKHAN CİNSDİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Retina görme işleminin gerçekleştiği tabaka olduğundan dolayı, retinada oluşan hastalıklar doğrudan görme duyumuzu tehdit etmektedir. Bu sebeple retina üzerinde meydana gelen değişimlerin incelenmesi hastalıkların erken teşhis edilmesine olanak sağlar.Aynı hastadan farklı zamanlarda alınan retina görüntülerinin karşılaştırılması ve aralarında meydana gelen değişimlerin izlenmesi görüntü çakıştırma yöntemiyle yapılmaktadır. Görüntü çakıştırma işlemi, referans görüntü ile hedef görüntüden seçilen tipik noktalarının birebir eşleştirilerek iki görüntü arasındaki farkın elde edilmesi prensibine dayanmaktadır.Bu tez çalışması kapsamında, görüntü çakıştırma işleminde kullanılan retina damarlarının çatallanma ve kesişim noktalarının tespit edilmesine yönelik 3 aşamadan oluşan yeni bir yöntem önerilmektedir. İlk aşamada retina görüntülerinde gürültü temizlenmekte, daha sonra Temel Bileşenler Analizi ile öznitelik vektörleri çıkarılmakta ve son aşamada ise Radyal Tabanlı Fonksiyon Sinir Ağı kullanılarak sınıflandırma yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The diseases which have been developed within retina affect the sense of sight directly as retina is the layer where the process of vision takes place. Therefore, analyzing the changes occuring over retina enables pre-diagnosis of diseases.Comparison of the various retinal images that are received at different times from the same patient and following the changes that occur between these various retinal images can be implemented via image registration method. Image registration method is based on the principle of obtaining the difference between two images by matching the landmark points that are chosen from the reference and target image.This thesis aims at designating a new method which consists of three stages for detecting the bifurcation and crossover points of retinal vessels which are used in image registration. In the first stage of proposed method; noise is removed by using mean filter and uneven illumination is equalized by using background homogenization method, in the second stage; feature vectors are extracted by using principal component analysis and as for the final stage; classification is performed using radial basis function neural network.