Muhafaza torba çevre göz sayısının boy seçiciliğine olan etkisi
The effects of the number of circumference mesh on protective bag to size selectivity
- Tez No: 291054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde 2 farklı torba çevre göz sayısına sahip olup muhafaza torbanın farklı morfolojik yapıya sahip karides (Parapenaeus longirostris), bakalyaro (Merluccius merluccius) ve istavrit (Trachurus trachurus) üzerine seçicilikleri araştırılmıştır.Denemeler ilk önce ticari balıkçılar tarafından kullanılan 50 çevre göz sayısına (MÇGS 50) sahip muhafaza torba ve 200 çevre göz sayısına (MÇGS 200) sahip muhafaza torba ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma Sığacık Körfezi'nde 1200 göz dip trol ağı ile 20.09.2010-26.09.2010 tarihleri arasında ?Hapuloğlu? ticari gemisi ile yapılmıştır. MÇGS 50 ile 11, MÇGS 200 ile 10 geçerli çekim yapılmış ve L50 değerleri sırasıyla karides için 16,4 ve 16,5 mm, bakalyaro için 9,7 ve 10,4 cm, istavrit için 16,3 ve 16,6 olarak bulunmuştur. Bireysel çekimlerin birleştirilmesiyle elde edilen veriler CC2000, ortalama seçicilik eğrileri ise ECModeller programı ile yapılmıştır.Her iki torbadan elde edilen L50 değerleri türler için oldukça birbirine yakın olup istatistiksel olarak herhangi bir fark bulunmamıştır (p>0,005).
Özet (Çeviri)
The main focus of this paper is two protective bags with different number of circumference mesh and how they compare in selecting creatures of different morphological properties, namely the shrimp (Parapenaeus longirostris), the European hake (Merluccius merluccius) and the mackarel (Trachurus trachurus).The experiment was conducted using a 50 circumference mesh protective bag, used by commercial fishermen, and a 200 circumference protective bag. A 1200 mesh bottom trawl net is used in the study, which took place in Sığacık Bay between September 20-26, 2010 on board the ?Hapuoğlu? commercial fishing vessel. 11 effective hauls were made with the 50 circumference mesh bag and 10 with the 200 circumference mesh one. L50 findings for the shrimp, the hake and the mackarel were respectively 16,4 and 16,5 mm; 9,7 and 10,4 cm; and 16,3 and 16,6 cm. The data of combined individual hauls were rendered by CC2000, and the mean selective curves by ECModels.The L50 values from individual bags were close to each other for all the species, and no statistically significant difference was inspected (p>0,005).