Recycle study of ion exchange-membrane filtration hybrid process for boron removal from geothermal water
Jeotermal sudan bor giderimi için iyon değiştirme-membran filtrasyon hibrit yönteminin geri dönüşümlü kullanımı
  1. Tez No: 291071
  2. Yazar: DUYGU YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY, PROF. DR. ÜMRAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Su, bilinen tüm yaşam şekillerinin hayatta kalması için gerekli olan ortak bir maddedir. Fakat dünyanın pek çok yerinde artan nüfus yoğunluğu, gelişen endüstri ve açığa çıkan atıkların oluşturduğu çevre kirliliği gibi nedenlerden dolayı su kıtlığı büyük bir sorun haline gelmiştir. Bu nedenle, yeni su kaynaklarının ve su arıtım yöntemlerinin geliştirilmesi gereklidir. Jeotermal suların özellikle sulama suyu olarak kullanımı bu sorunlara alternatif bir çözüm olabilmektedir.Jeotermal sular, çok çeşitli türler ile birlikte önemli miktarda bor içermektedir. Sulama sularında bulunan düşük düzeydeki bor, bitkilerin bazı metabolik aktiviteleri için gereklidir. Bor miktarındaki eksiklik bitki gelişimini engeller. Ancak sulama sularındaki bor miktarının fazla olması bitki gelişimini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle, su ve atık sulardan bor giderilmesi çevresel kontrol için önemlidir.Bu çalışmada, jeotermal sulardan bor giderimi için iyon değiştirme-membran filtrasyon hibrit sisteminin geri dönüşümlü kullanımı incelenmiştir. Sistemin geri dönüşüm performansı sorpsiyon-yıkama-elüsyon-yıkama-rejenerasyon-yıkama döngülerinin 10 kez tekrarlanması ile değerlendirilmiştir.Jeotermal sudan bor uzaklaştırma işlemi için, bor seçimli şelatlayıcı iyon değiştirici reçine Dowex (XUS 43594.00) kullanılmıştır. İyon değiştirme-membran filtrasyon hibrit sistemi kapsamında, batık delikli fiber ultrafiltrasyon membrane modülü (ZW-1) filtrasyon amacı ile kullanılmıştır. Bor analizleri de spektrofotometrik yöntem ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Water is a common substance that is essential for the survival of all known forms of life. Water shortage has become a big problem in many parts of the world because of the environmental pollution which occurs due to increasing population, improved industry and contaminants. Therefore, the new water sources and water treatment methods should be developed. Especially, the use of geothermal waters as irrigation waters can be an alternative solution to these problems.Geothermal waters contain the significant amount of boron with a wide variety of species. A minimum boron concentration in irrigation water is required for some metabolic activities of plants. Deficiency in boron level will inhibit plant growth. However, boron concentration in irrigation water which is only slightly higher than the minimum is negative for plant growth. Therefore, removal of boron from water and wastewater is very important for environmental control.In this study, the recycle use of ion exchange-membrane filtration hybrid process was investigated for boron removal from geothermal water. The recycle performance of the system was evaluated by ten sorption-washing-elution-washing-regeneration-washing cycles.Boron selective chelating ion exchange resin Dowex (XUS 43594.00) was employed for removal of boron from geothermal water. Within the scope of ion exchange-membrane fitration hybrid process, a submerged hollow fiber ultrafiltration membrane module (ZW-1) was used for filtration. Boron analysis was performed through a spectrophotometric method.