Gökkuşağı alabalıkları (Oncorhychus mykiss)'nda, Ichthyophthirius multifiliis'e karşı bağışıklık kazandırılması üzerine denemeler
Trails for immunization of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss (Walbaum, 1792) against to Ichthyophthirius multifiliis
- Tez No: 291072
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET ÇAĞIRGAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde canlı teront, sonike trofont, ısı ile inaktive adjuvantlı teront ile aşılanan gökkuşağı alabalıklarında O. mykiss (Walbaum, 1792), Ichthyophthirius multifiliis'e (Ich) karşı oluşan humoral immun yanıt ve korunma belirlenmiştir. Canlı teront, sonike trofont, ısı ile inaktive adjuvantlı teront ile intraperitonal (İ.P.) enjeksiyon yoluyla immunizasyon gerçekleştirildi. İmmunizasyondan 21 gün sonra serum immobilizasyon titreleri belirlendi. Teront ile yapılan deneysel enfeksiyon sonrası İch enfeksiyonunun şiddeti, trofontların lokalizasyonu ve gökkuşağı alabalıklarının hayatta kalma oranları belirlendi. İ.P. yolla canlı teront (1/67,4) ve sonike trofontla (1/29,7) immunize edilen balıkların, ortalama serum anti-Ich immobilizanyon antikor seviyeleri, ısı ile inaktive adjuvantlı teront (1/11,4) ve P.B.S.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the humoral immune responses and host protection of rainbow trout, O. mykiss (Walbaum, 1792) against Ichthyophthirius multifiliis (Ich) were determined after vaccination with live theronts, sonicated trophonts, adjuvant added heat inactived theronts. Immunizations with live theronts, sonicated trophonts or adjuvant added heat inactive theronts were carried out intraperitoneal (I.P.) injection. Serum immobilization titres were determined 21 days post-immunization. The level of Ich infection, locations of the trophonts and survival rate of rainbow trout were determined after theront challenge.