Sığacık Körfezi dip trol avcılığında hedef dışı türlerin mevsimsel dağılımı
Seasonal distribution of by-catch species in Sığacık Bay by demersal trawl
  1. Tez No: 291077
  2. Yazar: OZAN SOYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. TUNCAY KINACIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ege Denizi'nin en önemli demersal balıkçılık alanlarından birisi olan Seferhisar Sığacık Körfezi'nde gerçekleştirilen bu çalışmada, hedef dışı av kompozisyonunu oluşturan türlerin belirlenmesi ve hedef dışı av kompozisyonun mevsimsel değişiminin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma, 26.10.2007-7.4.2009 tarihleri arasında Sığacık Körfezi'nde ticari trol teknesi ile mevsimsel örnekleme yapılarak 88-450 m derinlikler arasında yürütülmüştür. Çalışmada 1200 gözlük kesimli dip trol ağı kullanılmıştır.Araştırma sonucunda 9 türün ticari, 72 türün hedef dışı ve 29 türün hem ticari hemde hedef dışı av (bazı ticari türlerin pazar boyunun altında olması nedeniyle) olarak değerlendirildiği saptanmış olup toplamda 110 tür tespit edilmiştir. Bununla beraber çalışmada 5940 kg ticari ava karşın 2250 kg hedef dışı av elde edilmiştir. Veriler kümülatif olarak değerlendirildiğinde çalışma boyunca elde edilen birim çabadaki ticari av miktarı 36,7 ± 4,7 kg/saat, birim çabadaki hedef dışı av miktarı ise 13,8 ± 1,7 kg/saat olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the by-catch species and and sesonal distribution of by-catch species in Sığacık Bay which is one of the most important demersal fisheries zones in the Aegean Sea. The surveys were conducted between 26.10.2007-7.4.2009 in Sığacık Bay by a commercial trawler. Seasonal samplings were carried out 88-450 m depth by using 1200 meshes modified demersal trawl net.Finally, 110 species were determined and 9 of those were commercial, 72 were by-catch and 29 species took place in both commercial and by-catch compositions (occurance of undersized individuals of commercial species). Furthermore 5940 kg commercial catch was captured to 2250 kg by-catch. Catch per unit effort (CPUE) value for commercial catch and by-catch were calculated as 36,7 ± 4,7 and 13,8 ± 1,7 kg/hour respectively according to cumulative evoluation of data.