Neochloris pseudoalveolaris DEASON ve BOLD'de biyomas artışı ve yağ üretiminin araştırılması
Investigation of oil production and increase of biomass of Neochloris pseudoalveolaris DEASON and BOLD
  1. Tez No: 291075
  2. Yazar: ÖZLEM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM CONK DALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı EGEMACC'a ait (Ege Üniversitesi Mikroalg kültür koleksiyonu) yerel izolatlardan biri olan Neochloris pseudoalveolaris DEASON & BOLD'un (CC68) alg biyokütlesine etki eden optimum parametrelerin ve belirlenmesi ve farklı koşullarda yetiştirilen alglerin toplam yağ içeriklerinin araştırılmasıdır.Burdur'un Salda gölünden izole edilen yeşil bir mikroalg olan Neochloris pseudoalveolaris'in yağ potansiyeline bakılmıştır. Farklı Bold's Basal ortamlarında (%100, %50 ve %0 azot içerikli BBM), ışık şiddetlerinde (1, 5 ve 10 klux) ve sıcaklıklarda (18, 24 ve 30°C) büyütülen N. pseudoalveolaris'in büyüme eğrileri incelenmiştir. Daha sonra Neochloris pseudoalveolaris Bligh&Dyer yöntemine göre çözücü ile ekstrakte edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study are to determine optimum parameters affecting the algal biomass of an native isolate related to EGEMAC (Ege University Microalgae Culture Collection) Neochloris pseudoalveolaris DEASON & BOLD (CC68) and to investigate total lipid content of the algae grown in different conditions.The green microalgae Neochloris pseudoalveolaris isolated from Salda Lake, Burdur, Turkey, was examined for its oil potential. Growth curves of N. pseudoalveolaris grown in different Bold's Basal Mediums (BBM with 0%, 50% and 100% nitrogen content), light intensities (1, 5 and 10 klux) and temperatures (18, 24 ve 30°C) were studied. Then N. pseudoalveolaris was extracted with solvent by method of Bligh & Dyer.