Koruma - kullanma dengesi kapsamında İzmir - Özdere - Kalemlik örneğinde orman içi dinlenme alanlarının rekreasyon potansiyelinin saptanması
Detection of recreational potantial of in-forest recreational areas in the case of Izmir - Özdere - Kalemlik in context of protection utilization balance
- Tez No: 291110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE GÜLGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Ülkemizde, sanayiye dayalı üretim biçiminin getirdiği, kırdan kentte yönelik bölgeler arası kitlesel göçlerle hızlı ve kontrolsüz gelişen kentlerde, rekreasyonel gereksinimlerini karşılayacak yeterli donanımı bulamayan kent insanı, ekonomik imkanı ve zamanı ölçüsünde kırsal rekreasyon alanlarına yönelmektedir. Böylece, günümüzde kırsal rekreasyon alanları çerçevesinde orman içi dinlenme yerleri, daha fazla önem kazanmıştır.Bu çalışmayla; İzmir İli ölçeğinde, kent insanının rekreasyonel gereksinimlerinin karşılanmasında önemli paya sahip, il genelindeki 17 adet orman içi dinlenme yerinden biri olan, Özdere-Kalemlik Orman İçi Dinlenme Yeri örneğinde, koruma-kullanma dengesi gözetilerek, gelecekteki çalışmalara altlık oluşturacak, rekreasyon potansiyelinin saptanması hedeflenmiştir. Özdere Beldesi kapsamında ele alınan, Kalemlik Orman İçi Dinlenme Yeri'nin doğal ve kültürel potansiyeli ile sahada mevcut/olası aktiviteler, geliştirilen yöntem doğrultusunda, Coğrafi Bilgi Sistemleri araçları kullanılarak, orman içi dinlenme yeri boyutunda sorgulanmıştır. Belirlenen doğal ve kültürel faktörlere göre uygunluk analizi ve derecelemesi yapılan Kalemlik Orman İçi Dinlenme Yeri'ndeki kullanım alanları, sahaya yönelik insan etkileşimlerinden kaynaklanan sorunları tespit etmek amacıyla yapılan, anket çalışması çıktılarıyla da ilişkilendirilerek genel değerlendirmede bulunulmuştur.Özelden genele doğru bir yol izlenerek, Özdere-Kalemlik Orman İçi Dinlenme Yeri örneğinde saptanan sorunlar, ülke geneline taşınarak tartışmaya açılmış ve çözüm önerileri üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, urban people without enough utilities to meet recreational needs in the cities developing rapidly and in an uncontrolled way with migration from rural to urban areas caused by productive style based on industry go to rural recreational areas. Thus, currently in-forest recreational areas have gained more importance in context of the rural recreational areas.Considering the protection-utilization balance, the present study aimed at determining recreational potential of in-forest recreational area in the example of Özdere-Kalemlik which is one of 17 in-forest recreational areas significantly possessing a big role in meeting recreational needs of urban people in Izmir City. Natural and cultural potential of Kalemlik In-Forest Recreational Area addressed in context of Özdere Town and present/possible activities on the area are questioned at dimension of in-forest recreational area using geographical information systems based on the developed method. A general review was made by relating the outputs of survey to detect the problems from human interactions with the area and utilization areas on the Kalemlik In-Forest Recreational Area suitability analysis and rating of which was made based on previously established natural and cultural factors.Following a path from special to common, the problems detected for the case of Özdere-Kalemlik In-Forest Recreational Area were opened to discussion by forwarding to the national level and recommendations were produced for solution.