Otopark alanlarının planlama ve tasarım ilkeleri: Ege Üniversitesi Yerleşkesi örneği
Parking areas planning and design principles: an example of Ege University Campus
- Tez No: 291112
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN VECDİ KÜÇÜKERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Ulaşım, Landscape Architecture, Transportation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Teknolojik ve ekonomik gelişmelere bağlı olarak ülkemizde artan araç sahipliği otopark alanlarına olan ihtiyacı arttırmıştır. Kentlerdeki alt yapı yetersizlikleri otopark sorunlarının doğmasına neden olmuştur. Türkiye'nin üçüncü büyük kenti olan İzmir, günümüzde yaşanan otopark sorunundan büyük pay almaktadır. İzmir kenti mevcut devlet ve vakıf üniversiteleriyle bir üniversite kenti durumundadır. Ege Üniversitesi bu üniversiteler arasında en eski ve köklü üniversitedir. Ege Üniversitesi yerleşkesi Bornova'nın en yoğun kullanımda olan bölgesidir. Mevcut öğrencileri, öğretim elemanları, idari personel ve misafirleriyle gün içinde yoğun yaya ve araç trafiği görülmektedir. Bu kapsamda ele alınmış olan bu araştırma, genel olarak otoparkların tasarım ve planlama ilkeleri ışığında Ege Üniversitesinde yaşanan otopark sorununu ortadan kaldırmayı hedefleyen çözüm önerileri getirmeye yöneliktir.Araştırma yöntemi literatür çalışması, veri toplama, bulgular ve değerlendirme, sonuç ve öneriler kısımlarından oluşmaktadır. Literatür çalışması bölümünde konuya ilişkin genel planlama ve tasarım ilkeleri, var olan standartlar ve yasal mevzuat araştırılmıştır. Araştırmanın veri toplama aşamasında ise araştırma alanları önceden hazırlanan gözlem formları aracılığıyla incelenmiştir. Yerleşke otoparklarını özel araçlarıyla kullanan kişiler arasından, 263 kişiyle (66 akademik personel, 66 idari personel, 63 öğrenci ve hizmet sektörünü de içinde alan 68 ziyaretçiyle) anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen bulgular, otopark planlama ve tasarım ilkeleri kapsamında değerlendirilmiştir. Sonuç ve öneriler aşamasında ise Ege Üniversitesi yerleşkesindeki otoparkların güvenlik, yeşil doku, üst örtü, işaret ve yönlendirme levhaları, giriş-çıkış genişlikleri ve özellikle de birim alana düşen araç sayısındaki yoğunluk gibi konularda eksiklikleri olduğu ortaya konulmuştur. Bu kapsamda sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Depending on the tehnological and economical developments, increasing car ownership in our country, has increased the need for parking areas. The inadequacies of urban infrastructure has led to problems of parking. Turkey's third largest city, Izmir has a big share about this parking problem. Izmir is an university city with its state and private universities. Ege University is the oldest and essensial university in others. Ege University Campus has the most intensive use region in Bornova. During the day heavy pedestrian and vehicle traffic be seen with its current students, academic staff, administrative staff and guests. In this context, in the ligth of the general parking design and planning principles, it is aimed that to solve the parking problems in Ege University Campus.The method of this study includes literature study, data collection, findings and assesment, conclusion and suggestions. In the literature study general parking and design principles, current standarts and legal legislation are researched. In the data collecting part, the research areas are analysed with the survey forms. Questionary practice has done with 263 people (66 academic staff, 66 administrative staff , 63 student, 68 guest) who use the campus with their own cars. The collecting datas has assessed in the context of the parking planning and design principles. In the conclusion and suggestions part, it is presented that the parking lots in Ege University Campus have problems about security, green areas, shading, marks and direction signs, log in - out put widths and especially in the number of vehicle density per unit area. In this context, proposals have been advanced to solve the problems.