Antropometrik ölçüm sisteminden yararlanarak kadınlara yönelik yeni bir etek ve pantolon giysi kalıbı hazırlama yönteminin geliştirilmesi
Development of a new pattern preparation method for skirt and ladies trousers by utilizing anthropometric measurement system
  1. Tez No: 291148
  2. Yazar: ARZU KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYNET ÖNDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemizde yaşayan insanların vücut yapısına uygun olacak şekilde, antropometrik ölçüm sisteminden yola çıkılarak, kadınlara yönelik yeni bir etek ve pantolon kalıbı hazırlama yönteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan tez çalışmasında öncelikle, dünyanın birçok yerinde kullanılan ve ülkemizde de tercih edilen kalıp hazırlama sistemleri belirlenerek, karşılaştırılmıştır. Yapılan bu çalışmaların ışığında tez çalışmasının ikinci bölümünde, antropometrik ölçüm yönteminin kuralları dikkate alınarak yeni geliştirilecek etek ve pantolon temel kalıbının prensipleri ve işlem basamakları oluşturulmuştur. Tez çalışmasının son bölümünde ise dikkate alınan ve yeni geliştirilen kalıp hazırlama sistemlerine göre kalıpları oluşturulan giysilerin, üç boyutlu sanal giydirme sistemi kullanılarak sanal giydirmeleri gerçekleştirilmiş ve bu giysilerin vücuda uyumu bulanık mantık yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede, antropometrik ölçüm sisteminden yararlanarak geliştirilen giysi kalıbı hazırlama sistemine göre oluşturulan etek ve pantolonun, dikkate alınan kalıp hazırlama sistemleri içinde vücuda en iyi uyumu sağlayan giysiler olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this doctorate thesis, it is aimed to develop a new method depending on anthropometrical measuring system to prepare patterns of skirt and ladies? trousers suitable for the body shapes of Turkish women. In the literature review, pattern design systems that have been widely used both in Turkey and around the world were stated and compared. Based on this study, in the second part of this dissertation, principles and operation steps for the basic pattern that will be developed for skirt and trousers were formed by taking into consideration the rules of anthropometrical measuring method. In the final part, garments that were formed based on the considered and newly improved pattern design systems, were virtually dressed in 3D clothing system and fitting of these garments were evaluated by fuzzy logic. As a result of this assessment, skirt and ladies? trousers which are based on the newly improved pattern design system depending on anthropometrical measuring have better fit than the garments formed according to the considered pattern design systems.