Anlamsal veb tabanlı çoklu etmen sistemlerinde hedeflerin modellenmesi ve işletilmesi
Modeling and executing goals in semantic web enabled multi-agent systems
- Tez No: 291165
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİKENELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Zeki etmenler, öngörülen anlamsal veb mimarisinde veb üzerindeki dağıtık ve bağlı veri kaynaklarına erişerek ve bu kaynakların üzerinde çıkarsama yaparak kullanıcıların ön-tanımlı hedeflerini onlar adına yerine getirmekle görevlendirilmiştir. Bu görevi yerine getirebilmeleri için etmen çerçevelerinde iki nokta hesaba katılmalıdır. Birincisi, bu çerçeveler hedefleri akılcı şekilde kovalamaya olanak tanıyan kapsamlı hedef temsillerini desteklemelidirler. İkincisi, bu hedef temsilleri hedeflerin veb içeriğine bağlı olarak tanımlanabilmesi için anlamsal veb dilleri ile bütünleşmiş olmalıdır. Bununla birlikte, bu gibi kapsamlı temsilleri işletebilmek ve yönetebilmek için etmen mimarisinin öğeleri anlamsal veb dilleri ve ardında yatan tanımlamalar mantığı (TM) bileşenleri ile yeniden yorumlanmalıdır. Bu amaçla, bu tez kapsamında, TM tabanlı bir hedef temsili geliştirilmiş ve TM bileşenleri üzerine inşa edilmiş bir Kanı-İstek-Niyet (KİN) mimarisi tanıtılmıştır. Bu mimaride hedeflerin yönetimine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Semantic Web, in its visionary architecture, employs inteligent agents fulfilling the user goals on the web content that is declared with Description Logic (DL) based Semantic Web languages. In order to meet this task, two important points must be taken into account in agent frameworks. First, frameworks must support comprehensive goal models that allow to pursue goals rationally. Second, these goal models must be integrated with the Semantic Web languages to enable defining goals depending on the web content. However, to execute and manage such goal models, elements of the agent architecture must be adapted with respect to the Semantic Web languages and the DL components behind these languages. For this purpose, in this thesis, we propose a DL based goal model and introduce a Belief-Desire-Intention (BDI) architecture which is built on top of DL components. In this archicture, we focus on how declarative goals are represented and managed.