Modüler tip endüstriyel atık su biyoreaktörü tasarımı
Modular type industrial wastewater bioreactor design
- Tez No: 291167
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET VARDAR SUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Biyolojik atık su arıtımında kullanılan sistemlerde karşılaşılan dönüşüm verimliliği ve enerji gideri sorunlarına ek olarak büyük kurulum alanı gereksinimi nedeniyle araştırmalar küçük alanlarda iş görebilecek ünitelerin tasarımına yönelmiştir. Küçük çapta karşılaşılan tasarım kısıtlarının başında enerji ve atık dönüşüm verimlerinde oluşan kayıplarla, kurulum maliyetlerinde karşılaşılan artışlar gelmektedir.Bu sorunlardan yola çıkarak çalışmada kısıtlı alanlarda etkin şekilde kullanılabilen modüler, kullanıcı dostu endüstriyel atık su arıtımı sistemi tasarımının yapılması amaçlanmıştır.Bu amaçla hesaplamalı akışkanlar dinamiği bakış açısından yararlanarak sistem tasarlanmış ve bu sistemin kilit ünitesi olan kartuş ünitesi prototipi yaptırılarak seçilen mikroorganizma ve immobilizasyon materyali çeşitli deneyler yapılarak sistem etkinliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research related to biological treatment of industrial wastewater have recently concentrated on design of modular units which operate in limited areas and which can process variable waste flows. Primary limitations of designing small scale systems are lower energy efficiencies and waste transformation yields coupled with increase in installing costs.This study aims at designing a modular, user-friendly wastewater treatment system which can work effectively on limited areas overcoming the above mentioned problems.For this purpose, the system design was generated by using computational fluid dynamics approach. Subsequently, the cartridge unit which is key unit to the system prototype has been designed and constructed. The effectiveness of the system was tested through various experiments using selected microorganism and immobilization material.