Kendiliğinden yerleşen betonda tiksotropinin kalıp basıncına etkisi
Effect of thixotropy on formwork pressure of self compacting concrete
  1. Tez No: 291168
  2. Yazar: MURAT TUYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMBİZ RAMYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kendiliğinden yerleşen beton (KYB), yoğun donatılı elemanlarda bile yerleştirme ve sıkıştırma işleminde vibratöre gerek kalmayan, kendi ağırlığı ile akıp kalıbı doldurabilen ve tamamen sıkışabilen çok akıcı kıvamlı özel bir betondur. KYB'nin akıcı kıvamda olması taze beton özelikleri açısından normal betona göre birçok avantaj sağlamaktadır. Ancak, KYB'nin çok akıcı kıvamlı olmasından dolayı kalıba yaptığı basınç hidrostatik basınç olarak düşünülmekte, bu da kalıp maliyetlerini arttırmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda KYB'nin tiksotropik davranış göstermesi nedeniyle kalıba yaptığı basıncın hidrostatik basınçtan daha düşük olduğu belirtilmektedir.Tez çalışmasının amacı, değişik kompozisyonlarda üretilen KYB'lerin tiksotropisinin kalıp basıncına etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, 15 farklı KYB karışımı üzerinde taze beton işlenebilirlik, reoloji, tiksotropi, yanal kalıp basıncı ve sertleşmiş beton dayanım deneyleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, KYB'nin su/bağlayıcı oranı, yayılma çapı ve iri agrega/toplam agrega oranı gibi parametrelerinin değişmesiyle, betonun akış özeliklerinin ve kalıba yaptığı basıncın değiştiği görülmüştür. Ayrıca, tiksotropisi yüksek KYB karışımlarının zaman içinde kalıba yaptığı yanal basınç değerlerindeki azalmanın daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Self-compacting concrete (SCC) is a special type of highly flowable concrete that does not require vibration for placing and compaction. It is able to flow under its own weight, completely fill formwork and achieve full compaction, even in the presence of congested reinforcement. The high flowability of SCC provides many advantages compared to conventional vibrated concrete. However, this high flowing ability causes the lateral pressure of fresh SCC on formwork to be assumed as hydrostatic pressure, thus, increasing the mold cost. In recent years, researchers indicate that due to the thixotropic behavior of SCC, the lateral pressure on formwork caused by fresh concrete is less than the hydrostatic pressure.The aim of this thesis is to investigate the effect of thixotropy on formwork pressure of SCC mixtures having varying compositions. For this purpose, rheology, thixotropy, formwork pressure of fresh concrete and strength of hardened concrete tests were conducted on 15 different SCC mixtures. According to the results, variation in water/binder ratio, slump flow and coarse aggregate/total aggregate ratio of SCC mixtures led to change in flow characteristics of concrete and formwork pressure values. Besides, it was observed that, the greater the magnitude of thixotropy of SCC, the higher the decrease in lateral pressure.