Almatı şehrinin ulaşım bilgilendirme sistemlerinin yolcular üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of transit information systems on travellers of Almaty city
  1. Tez No: 291183
  2. Yazar: ZHOMART KERIMSHEYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada toplu taşıma bilgi sistemlerinin yolcular üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma Almatı şehrinde yapılmıştır. Çalışmada Almatı şehrinde yüz yüze görüşme yoluyla yapılan 839 anket verisi kullanılmıştır. Anket içinde hipotetik senaryolar oluşturarak toplu taşıma sistemlerinden memnuniyet araştırılmıştır.Çalışmanın amacı mevcut bilgilendirme sistemlerinin kent halkının yolculuk kararlarını ne kadar etkilediğini araştırmak, ayrıca sisteme akıllı toplu taşıma bilgi üniteleri eklenmesi durumunda bunun toplu taşıma kullananlar ve toplu taşıma kullanmayanlar üzerindeki etkisini araştırmaktır. Yolcuların hipotetik senaryodan memnuniyetini değerlendirmede sıralı (ordered) probit model, toplu taşıma tercihinin araştırılmasında ikili (binary) logit model kullanılmıştır.Sonuçlar şehrin mevcut toplu taşıma bilgi sisteminin yeterli olmadığını ortaya koymuştur. Toplu taşıma kullanıcıları için en önemli toplu taşıma bilgi tipleri, toplu ulaşım haritası, çalışma saatleri hakkında bilgiler, bekleme süreleri hakkında bilgiler, sefer sıklıkları hakkında bilgiler, ihtiyaç duyulan aktarmalar hakkındaki bilgiler olarak ortaya çıkmıştır. Toplu taşıma kullanıcısı olmayanlar için en önemli toplu taşıma bilgi tipleri ise, toplu ulaşım haritası, çalışma saatleri hakkında bilgiler, bekleme süreleri hakkında bilgiler, sefer sıklıkları hakkında bilgiler olarak belirlenmiştir. Toplu taşıma kullanıcıları için toplu taşıma sefer sıklığı, güzergâhlar, ücret ve çalışma saatleri hakkındaki bilgilere ulaşmak istedikleri en önemli yerler sırasıyla; duraklar, internet, cep telefonu ve danışma olarak, toplu taşıma kullanıcısı olmayanlar için ise; duraklar, cep telefonu, danışma ve internet olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of transit information systems on travellers are investigated. The study has been performed in Almaty City, Kazakhstan. In the study 839 data were obtained through face to face interviews in Almaty City. By creating hypothetical scenarios satisfaction level of travellers from public transit system is investigated.The purpose of the study is to investigate the effects of existing transit information systems on decisions of travellers of the city. Furthermore, the next aim is to find the effect of transit information systems on transit and non-transit users in case of adding intelligent transit information system units to the public transit information system. Ordered probit modelling is used in case of assessment of passengers? satisfaction from stated preference scenario and binary logit modelling is used to investigate passengers? travel mode choice.According to the study results the city's previous transit information system is not enough. The most vital transit information types for transit users are determined as route map, information about operation hours, information about waiting times, frequency information and information about transfer and transfer locations. Simultaneously, the most significant transit information types for nontransit users are determined as route map, information about operation hours, information about waiting times, frequency information. The most chosen places that transit users would like to gain information about public transit are determined as transit stops, internet, mobile phones and information desk and the most chosen places that nontransit users would like to gain information about public transit are determined as transit stops, mobile phones, information desk and internet.