Glikoz ve galaktozdan kritiküstü su gazlaştırması ile hidrojen ve/veya metan gazı üretiminin incelenmesi
Investigation of Ch4 and/or H2 production by supercritical water gasification of glucose and galactose
  1. Tez No: 291182
  2. Yazar: HALE BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BALLİCE, PROF. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezde bitkinin yaklaşık 1/3 ünü oluşturan hemiselülozun yapısal bileşenlerinden olan glikoz ve galaktozun kritik üstü su ortamındaki davranışı incelenmiştir. Ayrıca bu çalışmanın amacı maksimum hidrojen ve /veya metan elde edilmesi için en uygun reaksiyon koşullarının belirlenmesidir.Çalışmalar 0.1 L hacminde otoklavlarda yapılmış, katalizör olarak da K2CO3, KOH, Ni ve Ru emdirilmiş aktif karbon kullanılmıştır. En uygun reaksiyon koşullarını belirlemek amacıyla, kritik üstü su gazlaştırması yöntemiyle elde edilen ürünler farklı analiz teknikleri kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, hydrogen and /or methane as clean energy sources were investigated by supercritical water gasification of glucose and galactose which are one of the structural unit of hemicellulose. The scope of this study was to identify the reaction conditions to obtain maximum hydrogen and/or methane yield and to investigate the factors influencing the gasification products.Experiments were studied in 0.1 L volume of autoclaves, K2CO3, KOH, Ru and Ni impregnated activated carbon were used as catalyst. Different analysis techniques were used to characterize the products that obtain by supercritical water gasification method.