Çelik endüstrisi atıklarının beton özelliklerine etkisi
Effect of steel slag on concrete properties
  1. Tez No: 291193
  2. Yazar: MERT GÜLDEREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖZDE İNAN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, çelik cürufunun beton içerisinde kaba ve/veya ince agrega yerine kullanımı araştırılmıştır. Bu amaçla, su/çimento oranı 0.40, 0.55 ve 0.70 olan, çelik cürufunun ince ve/veya kaba agrega yerine kullanıldığı 12 farklı beton karışımı hazırlanmıştır. Çelik cüruf agrega içeren beton karışımlarının basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, eğilme dayanımı, donma-çözünme direnci ve su işleme derinlikleri, kırma kireçtaşı agrega içeren betonlar ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda; çelik cürufun kaba agrega olarak kullanıldığı beton karışımların incelenen tüm özelliklerde kireçtaşı agrega içeren beton karışımlarından daha iyi performans gösterdiği, çelik cürufunun ince agrega olarak kullanıldığı beton karışımlarının ise kireçtaşı agrega içeren beton karışımlarından daha düşük performans gösterdiği gözlenmiştir. Çelik cürufun kaba agrega olarak kullanıldığı beton karışımların daha iyi performans göstermesi; geçiş bölgesinin daha güçlü olmasına ve çelik cüruf agreganın dayanımının daha yüksek olmasına bağlanabilir. Çelik cürufunun ince agrega olarak kullanıldığı beton karışımlarının daha düşük performans göstermesi ise çelik cürufun köşeli ve pürüzlü yapısından dolayı işlenebilirliği zorlaştırmasına bağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of steel slag as fine and/or coarse aggregate in the concrete was investigated. For this purpose, 12 different concrete mixtures having water/cement ratio of 0.40, 0.55 and 0.70 and including steel slag aggregate as fine and/or coarse aggregate were prepared. Compressive strength, split tensile strength, flexural strength, freeze-thaw resistance and water penetration depth of concrete mixtures containing steel slag aggregate were examined and compare with concrete mixtures containing crushed limestone aggregate. As a result, concrete mixtures containing coarse steel slag showed better performance than concrete mixtures containing limestone aggregate and concrete mixtures containing fine steel slag showed worse performance than concrete mixtures containing limestone aggregate. Better performance of the concrete mixtures containing coarse steel slag aggregate depended on its strong interfacial transition zone and high strength of the steel slag aggregate. Worse performance of the concrete mixtures containing fine steel slag depended on its low workability due to angular shape and rough surface of the steel slag aggregate.