Sınıf öğretmenlerinin kaynaştırma eğitiminde eğitim teknolojileri kullanım durumları
The case of primary teachers using educational technology in mainstreaming education
  1. Tez No: 291192
  2. Yazar: ŞEKİBE TAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERALP ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmanın temel amacı kaynaştırma eğitiminin sınıf öğretmenleri üzerindeki farkındalığı ve eğitim teknolojisi ile ne kadar bütünleştirebildiklerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, 2010?2011 eğitim-öğretim yılında görev yapan 270 ilköğretim sınıf öğretmeninin bu konu ile ilgili görüşüne başvurulmuştur.Çalışmada nitel ve nicel verilerin bir arada kullanıldığı karma yöntem modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ?Sınıf Öğretmenlerinin Kaynaştırma Eğitiminde Eğitim Teknolojileri Kullanma Durumları Anketi? ve Pala (2006) tarafından geliştirilen ?Eğitim Teknolojileri Tutum Ölçeği?nden yararlanılmıştır. Veri analizinde nicel veriler için frekans ve yüzdeler istatistiksel olarak hesaplanmış ve nitel veriler için betimsel analiz tekniği kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen sonuçlar, sınıf öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimi ile ilgili bilgi eksiklerinin olduğunu, fiziksel ve donanımsal ortam yetersizliği ile sınıfların kalabalık olmasının eğitim teknolojileri kullanımında engel oluşturduğu ve her kaynaştırma öğrencisinin yetersizliğine uygun eğitim teknolojilerinin kullanılmadığı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to determine awareness of primary teachers about mainstreaming education and how to entegrate with educational technology. In accordance to this aim, 270 primary teachers working in 2010?2011 academic year were consulted about this issue.In the study, mix method was used that compose of qualitative and quantitative data. As a means of data collection ?The Case Of Primary Teachers Using Educational Technology In Mainstreamıng Education Survey? developed by researcher and ?Attidues Towards Educational Techonology Scale? developed by Pala (2006) was used. In data analysis, frequency and percentages were computed statistically for quantitative data and descriptive analysis technique was used for qualitative data.The results of the study has shown that, primary teachers have little information about mainstremaing education, lack of physical environment and hardware, crowded classes inhibited using educational technologies and teachers do not use appropriate educational technology for all students with disabilities