Konya ili için güneş ve rüzgâr enerjisinden elektrik üretimi ve kullanımının araştırılması
Investigation of electricity production and usage from wind and solar energy sources for Konya province
  1. Tez No: 291246
  2. Yazar: NECİP UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ÖZGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Konya ili sınırları içinde Selçuk Üniversitesi Kampüs alanı içerisinde, rüzgâr ve güneş enerjisinden üretilen elektrik enerjisinin analizi yapılmıştır. Model bir konutta olabilecek buzdolabı, televizyon, bilgisayar, aydınlatma ve klima gibi tüketim cihazlarının kapasitesi belirlenmiş ve bu cihazlar için ihtiyaç olan elektrik enerjisini karşılama performansı araştırılmıştır. Tüketim cihazlarının elektrik tüketimleri ölçülerek analizler yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Aynı bölgede daha önce yapılan çalışmalardan elde edilen rüzgâr ve güneş verileri de bulunduğundan bu datalarda çalışmada kullanılmış ve analizler yapılmıştır. Model konutta kullanılan tüketim cihazları ise 24 Mayıs 2011 17:00 ile 25 Mayıs 2011 18:00 saatleri arasında çalıştırılarak günlük tüketimlerinin 1733 W olduğu tespit edilmiştir. Aynı zaman aralığında ise fotovoltaik panellerden 3394 W, rüzgar türbininden ise 93 W olmak üzere toplamda 3487 W'lık bir güç üretilmiştir. Toplamda üretilen enerjinin % 97.4'ü PV panellerden, %2.6' sının ise rüzgar türbininden karşılandığı sonucuna varılmıştır. Değerlerden görüldüğü üzere rüzgar türbinin ürettiği gücün çok az olduğu, bu tarihler arasındaki rüzgar hızının 2.83 m/s gibi bir değerin olması dolayısıyla rüzgar türbininden yeteri kadar bir fayda sağlanamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, Konya Teknokent alanında bulunan rüzgar türbini sonuçları da değerlendirilmiş olup, ticari olarak üretilen bu türbinden üretilen gücün rüzgar hızına göre verim değerinin ise %37 civarında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an electric energy production and consumption performance of a hybrid system consisting of solar and wind energy that was located in Selcuk University Campus region at Konya province was examined. The electricity meeting ratios of production to consumption ratio of a model office including devices such as television computer, illumination, air-conditioning and refrigerator were determined. Electricity consumption amounts of the mentioned devices were measured and then the obtained results were evaluated. In addition, long term recorded data of the wind and solar energy potential for campus region were used to predict the electricity production and consumption amounts. Consumption amounts of the aforementioned devices in the model office for the time range covering between at 17:00 PM on May 24 2011 and at 18:00 on May 25 2011 were determined as 1733W. For the same time period, electricity production amounts of the photovoltaic panels and wind turbine were respectively 3394W and 93W, which was found to be 97.4% from photovoltaic panels and only 2.6% from wind turbine. The reason of this low percent from wind energy was that time averaged wind speed occurred as 2.83 m/s during the measurement time period and thus wind turbine did not produce generally electricity due to the low wind speed. Moreover, the power production results of a commercial wind turbine established in the Konya Teknokent land were evaluated and the wind turbine efficiency according to the wind speed and power production amount was found to be around 37%.