Yenilenebilir enerji kaynakları ve Konya ilinin yenilenebilir enerji potansiyeli
Renewable energy sources and renewable energy potential of Konya province
  1. Tez No: 567548
  2. Yazar: BİLGE NİHAN SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜVENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsanların ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için enerji temel bir kaynaktır. Dünya nüfusunun artışı, teknolojik ilerlemeler ve sanayinin gelişmesi ile enerji talebi zamanla doğru orantılı bir şekilde ivme kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Türkiye'nin ve Konya ilinin yenilenebilir enerji potansiyelini inceleyerek, bu enerji kaynaklarının ülke ekonomisine katkısını değerlendirmek ithal edilen enerji ihtiyacının ülkemizin doğal kaynakları ile karşılanmasının mümkün olup olmadığının araştırmaktır. İş bu yüksek lisans tez çalışmasının ilk bölümünde, enerji tanımının kavramsal alt yapısı ve enerji kaynaklarının çeşitleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise Dünya'da ve Türkiye'de yenilenemez enerji kaynaklarından olan petrol, doğalgaz, kömür ve nükleer enerjinin kullanım alanları ile Dünya'da ve Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynakları, rüzgâr, güneş, hidrojen, hidroelektrik, jeotermal, deniz-dalga ve biyokütle enerjisinin kullanımı konuları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Konya ilinin yenilenebilir enerji kaynakları incelenmiş olup, ildeki mevcut ve inşa halindeki enerji yatırımları hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışma sonucunda; Dünya, Türkiye ve Konya ili yenilenebilir enerjini potansiyelleri belirlenmiş ve kurulu ve yapım aşamasındaki enerji santrallerinin elektrik üretim kapasiteleri ortaya çıkmıştır. Fosil enerji kaynaklarının sınırlı olması ve ömürlerinin azalması, çevre kirliliği faktörleri, enerji güvenliği ve ülkelerin enerji ithalatlarını azaltmak istemeleri nedenleri ile yeni enerji teknolojilerinin araştırılması ve geliştirilmesi ve yenilebilir enerji kaynakları için yeni tesislerin kurulması gerekliliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy is an essential resource for people to meet their basic needs. The energy demand is getting an acceleration directly proportional to the time with the population growth of the world, new technological inventions and the industrial development. The purpose of this thesis; by examining the renewable energy potential of Konya Province and Turkey, is to assess the contribution of these energy resources to our country's economy and thus investigate whether imported energy needs can be met with our our country's renewable energy resources without being dependent on foreign countries. In the first part of this master thesis, the information about the the conceptual background of energy definition and the types of energy sources are given. In the second part , the use of nonrenewable energy resources such as crude oil, natural gas, coal and the nuclear energy has been examined. The use of renewable energy sources in Turkey and in the world such as ; wind, solar, hydrogen, hydroelectric, geothermal, sea-wave and biomass energy has also been examined. In the third chapter, the renewable energy resources of Konya Province have been studied and information about ongoing and current energy investments in the province has been given. As a result of this study ; Renewable energy potential for the World, Turkey and Konya Province has been determined and Electricity generation capacities of installed and under construction power plants have emerged. The necessity of research and development of new energy technologies and the establishment of new facilities for renewable energy sources have been put forward due to the limited fossil energy resources and the decrease of their life spans, environmental pollution factors, energy security and the countries' desire to reduce their energy imports.