Denizli kent bilgi sistemi tasarımı ve fayda/maliyet analizi
Denizli urban information system design and benefits/cost analysis
- Tez No: 291253
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. S. SAVAŞ DURDURAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü
 - Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kentsel alanlarda yerel yönetimler tarafından yürütülen teknik hizmetler açısından, mevcut yazılı belgelere ilave olarak güncel harita tabanlı konumsal bilgilere de hızlı bir şekilde erişim büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda Kent Bilgi Sistemleri (KBS) teknolojisi kentsel yönetimler için etkin bir karar-destek aracıdır. KBS, yerel yönetimlerin ihtiyaç duyduğu, kent kapsamındaki her türlü grafik ve öznitelik bilgiyi organize eden ve yöneten konumsal tabanlı bir bilgi sistemidir.Tez kapsamında Türkiye'de KBS (Kent Bilgi Sistemi) uygulayan Konya, Ankara, İstanbul, İzmir, Aydın, Antalya, Alanya, Bursa, Eskişehir, Trabzon ve Fatih Belediyeleri incelenmiş, bu şehirlerde KBS kurulmasının amaç, uygulama ve yararlarından bahsedilmiştir. Ayrıca, KBS (Kent Bilgi Sistemi) uygulayan Amerika, Kanada, Almanya, Avusturya, Hollanda, Fransa, İsveç, Norveç, İspanya, Yunanistan, İngiltere, Hong Kong, Çin, Tayvan gibi ülkelerin KBS çalışmalarından da bahsedilmiştir.Denizli Belediyesi'nin, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 11'inci maddesi uyarınca kendisine bağlanan belde ve köylerle nüfusu ve yüzölçümü artmıştır. Belediye sorumluluk sahasının büyümesi sebebiyle öncelikle bağlanan belde ve köylere ait numarataj bilgileri, imar planları, kadastral haritalar gibi verileri elde etme yönünde bir çalışma yapılmıştır. Bu elde edilen verilerin; veri standartlarının olmadığı gözlenmiştir. Toplanan verilerin ArcGIS 9.3 yazılımıyla kullanılabilir hale getirilmesinde Denizli Belediyesi Kent Bilgi Sistemi personeli aktif rol almıştır. Bunun sebebi; hem sistemin kurulduktan sonra güncelleme işlemlerini devam ettirebilmek, hem de sistemi firmalara bağımlı olmaktan kurtarmaktır.Yapılan çalışmalarla KBS tasarımı yapılmış ve Fayda-Maliyet analizi sonuçları somut olarak çıkarılmıştır. Ayrıca, toplanan verilerin web üzerinden halka, intranet üzerinden de belediye personeline sunumu için Asp.NET platformunda C# dili kullanarak arayüz uygulamaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is very important that the rapidly axcess to the current map-based spatial informations in addition to the present written documents in terms of the technical services carried out by local governments in urban areas. Therefore, the Urban Information Systems (UIS) technology is a very efficient decision making tool for urban governments. UIS is a spatial based information system that includes various graphic and attribute data for urban area. This kind of information is required for local governments.In this dissertation, the UIS implementations of Konya, Ankara, İstanbul, İzmir, Aydın, Antalya, Alanya, Bursa, Eskişehir, Trabzon and Fatih municipalites have been studied. Furthermore, the aim, application and benefits of UIS fort his municipalites have been mentioned. Also, the UIS applications of USA, Canada, Germany, Austria, Netherlands, France, Sweden, Norway, Spain, Greece, England, Hong-Kong, China and Thaiwan have been studied.The area and population of Denizli municipality have grown beacause of town and villages that are connected to the city in accordance with 11th item of 5393 numbered Municipality act. Therefore, an edeavour has been carried for gathering numeration data, development plans and cadastral maps especially from newly connected towns and villages because of the municipality responsibility area growth. It has been observed that these gathered data do not meet data standards. The staff of Denizli municipality has played a very active role to render these data to an usable form through ArcGIS 9.3 software. The aim of this is both to maintain the updating works after installing the system and to prevent that the system is dependent to the firms.In this study, a UIS design has been carried out and the results of benefit-cost analysis has been concretely argued. Moreover, the interface applications have been formed in Asp.Net platform by using the C# programming language in order to present the gathered data via web to the people and via intranet to the municipality staff.