Açık atölye çizelgeleme problemlerinin paralel kanguru algoritması ile çözümü
Parallel kangaroo algorithm for open shop scheduling problems
- Tez No: 291259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Açık atölye çizelgeleme problemi, pek çok işletmede özellikle benzer ürün gruplarının üretiminde görülen bir çizelgeleme problemidir. Esası itibarı ile her işin her bir makinede işlem görmesi gereken sadece bir işleminin bulunduğu ve işlem sırasının önemli olmadığı bir çizelgeleme türüdür. Bu çalışmada açık atölye çizelgeleme problemi, maksimum tamamlanma zamanının minimizasyonuna yönelik, rassal zıplama tekniği ile işleyen Paralel Kanguru algoritması ile ele alınmıştır. Paralel Kanguru Algoritması sürekli daha iyi çözümlere ulaşmaya çalışan metasezgisel bir algoritmadır. Literatürdeki Taillard'ın (1993) ve Guéret ile Prins'in (1999) açık atölye çizelgeleme örnekleri vahşi ve evcil iki operatörün(kangurunun) paralel çalıştırıldığı bir yaklaşımla çözülmüştür. Daha sonra algoritma üzerinde bir dizi iyileştirme çalışması yapılarak etkinliği artırılmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürdeki en iyi sonuçlarla karşılaştırılmış ve Paralel Kanguru Algoritmasının performansı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Open shop scheduling problem is a fruquently seen scheduling problem, particularly in firms that are manufacturing similar types of product groups. In its basic it is a scheduling type that each job has only one operation to be processed on each machine and processing order is not necessary. In this study open shop scheduling problem, is used in order to minimize the total makespan with Parallel Kangaroo algorithm which runs by random jumping method. Parallel Kangaroo Algorithm is a meta heuristic algorithm which continuously tries to reach better solutions. The open shop scheduling instances of Taillard(1993) and Guéret and Prins(1999) in the literature, are solved with an approach in which wild and tame operators(kangaroos) are operated in a parallel manner. Then the efficiency is increased by application of a series of enhancement studies on the algorithm. The yielded results are copmared with the best results in the literature and the performance of the Parallel Kangaroo Algorithm is introduced.