An Analysis of order review/release problems in a job shop
Bir atölye tipi üretim sisteminde sipariş tarama ve üretime başlatma problemlerinin analizi
  1. Tez No: 46025
  2. Yazar: HALİL YAVUZ KARAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İHSAN SABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET BİR ATÖLYE TİPİ ÜRETİM SİSTEMİNDE SİPARİŞ TARAMA VE ÜRETİME BAŞLATMA PROBLEMLERİNİN ANALİZİ H. Yavuz Karapınar Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Doç. İhsan Sabuncuoğlu Haziran, 1995 Atölye tipi üretim sistemlerinin incelenmesi ile ilgili geçmişte yapılan çalışmalarda sipariş tarama ve üretime başlatma safhası göz ardı edilmiştir. Bu çalışmaların çoğunda iş ve sistemin durumu hakkında hiç bir bilgi kul lanılmadan üretime hemen başlanır. Fakat uygulamada sisteme gelen siparişler önce bir havuzda biriktirilir ve bazı üretime başlatma kriterleri kullanılarak üretime başlatma kararlan periyodik olarak alınır. Sipariş tarama ve üretime başlatma yöntemleri, uygulayıcıları tarafından üretim sisteminin performansını arttırmak için kullanıldığı halde, araştırmacılar bu yöntemlerin yaran ile il gili sınırlı sayıda destek bulabilmişlerdir. Bu tezde, kapasiteli bir sistem kul lanılarak problem tekrar incelenmiştir. Daha açık bir ifade ile sipariş tarama ve üretime başlatma yöntemlerinin performansları kuyruk uzunlukları sınırlı ve malzeme taşıma sistemi içeren bir sistem kullanılarak karşılaştırılır. Yeni bir yöntem de önerilerek diğer yöntemler ile karşılaştırılmıştır. Anahtar sözcükler : sipariş tarama/üretime başlatma, çizelgeleme, benze tim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ANALYSIS OF ORDER REVIEW/RELEASE PROBLEMS IN A JOB SHOP H. Yavuz Karapınar M.S. in Industrial Engineering Supervisor: Assoc. Prof. İhsan Sabuncuoğlu June, 1995 Order Review/Release (ORR) activities have mostly been ignored in past job shop research. In the majority of these studies, arriving jobs are immediately released to the shop floor without considering any information about the job and the system status. In practice, however, jobs arriving at the shop are first collected in a pool and then released periodically according to some release criterion. Although practitioners use ORR mechanisms to improve shop floor performance, researchers have found limited supports for the use of these input regulation policies. In this thesis, we reexamine the problem in a capacitated system. Specifically, we compare the performances of the ORR policies in a job shop with finite buffer capacities and material handling considerations. A new ORR mechanism is also proposed and compared with other methods. Keywords : order review/release, job shop scheduling, simulation.