Sosyal paylaşım ağlarının kişilerarası iletişim sürecine etkisi
The effects of social networks on interpersonal communication
- Tez No: 291322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KARAYEL BİLBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Teknolojinin ve iletişim araçlarının gelişimi, kişilerin iletişim sürecinde değişiklikler yaratmakta ve içerisinde barındırdığı çoklu ortam uygulamaları aracılığı ile yüz yüze iletişimin öneminin azalmasına yol açmaktadır. Yeni iletişim teknolojilerinin yarattığı yeni ortamlar sosyal paylaşım ağlarıdır. İletişim kanallarının yöndeşmesi sonucu internete erişebilirliğin kolaylaşması, kişileri sosyal paylaşım ağlarında daha çok vakit geçirmeye teşvik etmektedir. Sosyal paylaşım ağlarında daha çok vakit geçirmeye başlayan bir kişi, sanal ortamda arkadaşlarıyla iletişim kurmakta ve böylece yüz yüze iletişimin iletişim sürecindeki payı azalmaktadır. Bunun yanı sıra, sosyal paylaşım ağlarının barındırdığı çoklu ortamlar, kullanıcılarının sanal ortamda kendileri hakkında daha çok bilgi vermelerini sağlamakta ve dolayısıyla da kullanıcılar arkadaşlarının özel hayatlarını gözetlemeye başlamaktadırlar. Bu çalışmada, sosyal paylaşım ağlarının kişilerarası iletişim sürecinde yarattığı etkiler, en yaygın kullanıma sahip olan Facebook ağı üzerinden incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The development of technology and communication tools cause changes in interpersonal communication and with the diversity of the multimedia applications in cyberspace, the face to face communication started to lose its popularity. Social Networks are the new communication medium in cyberspace. As a result of the convergence of the communication tools, people can easily connect to internet and it fosters people to spend more time in social networks so people communicate with their friends via social networks instead of face to face communication. Social networks, especially Facebook, includes diversity of multimedia applications. With the help of these multimedia applicaitons, people can give more information about themselves and also they peek their friends? personal lives in cyberspace. This study explains the effects of social networks in interpersonal communication by analysing the Facebook utilization.