Bankalarda kredilendirme sürecinde istihbarat, nitel ve nicel veri analizi ve derecelendirme
Intelligence, qualitative and quantitative data analysis and rating in the credit facility process in banks
  1. Tez No: 291321
  2. Yazar: BARIŞ DEMİRTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Kredi analizinde temel amaç, kredi isteklisinin, sözleşme koşullarına uygun olarak krediyi geri ödeme kapasitesine ve arzusuna sahip olup olmadığını saptamak yoluyla kredi riskini azaltmaktır. Kredi analizi, kredi talebinde bulunan firmanın mali tablolarının incelenmesi ile birlikte firmanın geçmiş, cari ve en önemlisi gelecekteki sonuçlarının firma performansını etkileyen ve etkileyecek bütün faktörlerin değerlendirilmesi süreçlerini kapsamaktadır. Kredi analizi ayrıca talep edilen kredinin risk derecesini belirlemeyi, kredi müşterisinin mali durumunun ve ekonomik faaliyetlerinin, banka kaynakları ve kredi politikası dikkate alınarak incelenmesi süreçlerini de içermektedir.Bu çalışmada bankalarda kredilendirme sürecinde istihbarat, nitel ve nicel veri analizi ve derecelendirmenin önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Main purpose of a credit analysis is to minimize the risk by determining whether the requester has the capacity and intention of repayment in accordance of the conditions stated on the agreement or not. A credit analysis covers the examination process of the requester firm?s financial statements along with the firm?s past, current, most importantly future performance and of all the factors that effected and will effect these performances. A credit analysis also includes processes of defining the degree of the risk, examination of financial status and economic actions of the requester by considering the policy and sources of the bank. This study refers the importance of intelligence, qualitative and quantitative data analysis and rating in the credit facility process in banks.