Futbol endüstrisinde markalaşma ve bir ulusal futbol takımı analizi
Branding in football industry and analysis of a football team
- Tez No: 291341
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA CİNMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada öncelikle konuyla ilgili literatür taranmış; marka kavramı, marka konumlandırma stratejileri, markalama stratejileri ve markaya yönelik iletişim stratejileri kavramları üzerinde durulmuştur. Bu kavramların içerdiği alt başlıklarda ele alınarak konu ayrıntılı olarak incelenmiştir.Daha sonra, futbol endüstrisi kavramına geçilmiş ve futbolun tarihinden konuya başlanarak tümden gelim yöntemi kullanılmıştır. Bu bölümde Avrupa ve Türkiye'de futbol ekonomisi incelenmiş ve örnekler verilmiştir. Bu bölümün en sonunda futbol endüstrisinde markalaşma kavramı incelenmiş ve üçüncü bölüme bağlantı sağlanmıştır.Üçüncü ve son bölümde ise Galatasaray'ın tarihinden giriş yapılarak markalaşmasına olanak sağlayan konular ele alınmıştır. Bu konular için Galatasaray Kurumsal İletişim Direktörü ile yüz yüze görüşme yapılarak Galatasaray Spor Kulübü'nün markalaşması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Firstly the current literature was researched in this study, brand concept, brand positioning strategy, branding strategy and communication strategy about branding were focused. Sub-headings contained in these concepts were investigated in detail by examining the issue.Then, starting from the issue football industry. Researched the history of football and deductive method was used. In this section, in European and Turkish football's economy are examined and examples are given. At the end of this section, branding in footbal industry was examined.At the end of this study, starting from the history of Galatasaray and examined what is the subjects of providing branding process. These issues are done face to face interview with the Director of Coorporate Communications of Galatasaray Football Club.