Finansal sermaye hareketleri ve para politikaları ilişkisi genelinde dünya ekonomileri ve Türkiye örnekleri
The relation between financial capital mowements and monetary policies in world economies and Turkey
  1. Tez No: 291376
  2. Yazar: SİNEM KEŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ İLKER GÖRENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Gelişmiş ülkelerin başını çektiği finansal serbestleşme olgusu, 1980'lerde gelişmekte olan ülkeleri de bu sürecin içine çekmiştir. Finansal sermayenin sınırlarını ortadan kaldıran serbestleşme politikaları ülkelerin uluslararası sistemden bağımsız para politikası belirleyebilme kabiliyetlerini ortadan kaldırmıştır. Finansal sermayenin yönlendiriciliği altına giren ulusal para politikalarının araç, amaç ve strateji seçimleri, tamamen kar güdüsünde olan bu sermayenin boyunduruğu altına girmiştir. Pek çok gelişmekte olan ülke uluslararası finans dünyasının isteği doğrultusunda düşük enflasyonu sağlamaya yönelik para politikası amaçlarına yönelmiştir. Para politikası araç ve stratejileri de bu amaca yönelik olarak belirlenmiştir. Bu durum ise ülkelerin düşük enflasyonu sağlamak dışındaki amaçları ıskalamasına ve beraberinde ise pek çok probleme neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Case of financial liberalization led by developed countries effected developed countries in the 1980s. Liberalization policies that eliminate the boundaries of the financial capital have eliminated the ability to determine monetary policy independently outside the international system. National monetary policy?s instruments, objectives and strategies have administered under the yoke of capital. Many developing countries have aimed to maintain low inflation in line with the request of the international financial world. Monetary policy instruments and strategies acquired a shape for this purpose. This case has caused many problems and countries neglected the other objectives except maintaining low inflation.